Портал в режимі тестування та наповнення
Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Литвою
Опубліковано 17 серпня 2012 року о 13:31

2009 рік

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Литовською Республікою здійснюється на основі підписаної під час офіційного візиту Президента України до Литовської Республіки 22-24 квітня 2001 року рамкової Угоди про співробітництво між Міністерством культури і мистецтв України та Міністерством культури ЛР, яка стала правовою основою культурних обмінів між країнами та імпульсом для активізації співпраці в цій сфері.

Конкретні напрямки двостороннього співробітництва визначені положеннями Програми культурного співробітництва між Міністерством культури і туризму України і Міністерством культури Литовської Республіки на 2008-2010 роки, яка була підписана у лютому 2008 р.

КУЛЬТУРНИЙ ОБМІН у 2009 році

Впродовж 2009 року основний зміст українсько-литовського співробітництва в культурно-гуманітарній сфері визначався такими заходами:

22 – 25 січня 2009 року в рамках урочистостей на відзначення 90-ї річниці проголошення Акта злуки Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки в українських громадах Литви пройшли творчі заходи.

22 січня в м.Клайпеда за участі колективів клубу української культури й фольклору «Просвіт» (керівник Ірена Пєтрульонінє) та Музею української культури (засновник Лідія Анохіна)

Керівник музею Л.Анохіна у своєму виступі звернула увагу на подібність і особливості народного мистецтва, фольклору Східної та Західної України. Завершилися збори виконанням Державного гімну України.

23 січня у громадах українців мм.Вільнюса, Йонави, Вісагінаса, Каунаса та Клайпеди пройшли урочисті збори з нагоди Дня Соборності України. В цей день до уваги україномовних слухачів всієї Литви вийшла в ефір передача програми «Калинові грона» Литовського радіо, присвячена ювілею цієї визначної історичної дати.

24 січня в українських недільних школах в містах Вісагінас, Йонава та Клайпеда пройшли тематичні уроки, присвячені вивченню історичних подій січня 1929 року. Вихованці українських недільних школах ознайомились з матеріалами досліджень, наданих вченими-істориками Українського інституту національної пам’яті.
25 січня за участю представників української громади в греко-католицькій церкві м.Вільнюс відбулося традиційне урочисте богослужіння, на якому відправлено молебню за єдину і соборну Україну.

23 лютого 2009 року в художній галереї Сейму Литовської Республіки відбулося урочисте відкриття виставки Народного художника України Нестора Митрофановича Кизенка.
До експозиції увійшли 33 картини видатного українського митця, майстра сфумато, який присвятив своє творче життя художньо-поетичному прославленню України та душі українського народу, унікальної краси української природи.

Показово, що цей спільний проект Посольства України в Литовській Республіці та Сейму Литви реалізовано на початку року, коли Вільнюс оголошений культурною столицею Європи.

Виставку відкрив Посол України в Литовській Республіці Ігор Прокопчук, який у своєму вступному слові відзначив спорідненість культур українського та литовського народів, відзначив високий рівень розвитку українсько-литовських стосунків не лише в політичній та економічній площинах, а й в культурно-гуманітарній сфері.

У відкритті експозиції українського митця також взяли участь Голова литовської частини Міжпарламентської асамблеї Верховної Ради України та Сейму Литовської Республіки Лігітас Кярнагіс, депутат литовського Парламенту, екс-Голова Сейму Чесловас Юршенас і мистецтвознавець Стасіс Мікульоніс. Вони виступили з промовами, в яких тепло вітали таку нагоду ознайомитись ближче з сучасним мистецтвом України, її багатою культурою.

Захід відвідали посли та представники іноземного дипломатичного корпусу, акредитованого в Литві, депутати Сейму та представники урядових структур Литви, культурної та ділової еліти країни, члени української громади Литви, численні представники преси.

27 лютого ц.р. відбулася зустріч Посла України в Литовській Республіці Ігоря Прокопчука з групою українських студентів Національної юридичної Академії ім.Я.Мудрого (м.Харків) та Київського інституту міжнародних відносин, яка перебуватиме протягом тижня в Литві.

Українські студенти, які вивчають міжнародне право, прибули до Литви на запрошення національної організації Європейської асоціації студентів-правників (The European Law Students Association), яка діє в Литві на базі факультету права Вільнюського університету вже більше десяти років.

Під час зустрічі у Посольстві України в Литовській Республіці керівник дипустанови Ігор Прокопчук поінформував молодь про конкретні аспекти стратегічного партнерства України та Литви, розвиток двосторонніх зв’язків та інші питання, які цікавили студентів.

12 лютого ц.р. Посол України в Литовській Республіці Ігор Прокопчук взяв участь в урочистому відкритті 10-го ювілейного Вільнюського книжкового ярмарку.

Цей найбільший книжковий форум країн Балтії цього року присвячений таким важливим подіям, як проголошення Вільнюса в 2009 році культурною столицею Європи і відзначення тисячоліття з моменту першої письмової згадки про Литву. У рамках ярмарку передбачається проведення більше 200 різних заходів, головна тема яких – спільне історичне минуле Литви, України, Білорусі та Польщі, історія Великого князівства Литовського.

Україну на цьому книжковому форумі представляють видавництва «Теза», м. Вінниця, «Навчальна книга - Богдан», м.Тернопіль, «Видавництво Старого Лева» зі Львова та «Грані - Т» з Києва. Український стенд відвідав Президент Литви Валдас Адамкус з дружиною.

Він ознайомився з літературою, представленою українськими книговидавцями. Особливу увагу глави литовської держави викликали видання творів литовських авторів у перекладі українською мовою.

14 лютого в рамках Дня України на Вільнюському книжковому ярмарку відбулася низка заходів.

Однією з центральних подій у програмі Дня України на книжковому форумі стала презентація книги С.Єкельчука (Канада) «Україна. Народження сучасної нації», організована видавництвом «Балтос ланкос» (Литва).

Показово, що перше видання перекладу з англійської мови ґрунтовного дослідження, підготовленого відомим вченим, професором з університету Вікторія (Канада) С.Єкельчуком, вийшло саме в Литві.

Презентація книги відбулася за участю Посла України в Литві Ігоря Прокопчука, Посла Литви в Україні Альгірдаса Кумжі, члена Сейму ЛР, голови Комітету у закордонних справах Аудронюса Ажубаліса, представників політичних студій і наукових кіл Литви, активу української громади м.Вільнюс та широкого кола читачів.

Цього дня бажаючі були залучені до роботи численних читацьких диспутів, організованих громадським об’єднанням »Форум видавців» (м.Львів) спільно з координаторами книжкового Ярмарку. Пройшли творчі зустрічі з відомими українськими письменниками та поетами.

13 лютого в приміщенні Посольства України в Литовській Республіці відбулася зустріч Посла України в Литовській Республіці Ігоря Прокопчука з представниками українських видавництв.

В ході зустрічі йшлося про активний діалог, який відбувається між представниками сфери книговидання України та Литви, спільні заходи та зустрічі, які вже стали традиційними. Гості цікавилися участю литовської держави у справі розвитку та підтримки національної книги, досвідом популяризації литовських авторів у всьому світі. Вони зазначили, що перші дні участі у Вільнюському книжковому ярмарку стали для них дуже корисними, напрацьовані плідні контакти.

14 лютого в рамках Дня України на Вільнюському книжковому ярмарку заплановано цілу низку заходів. Зокрема, за участю Посла України Ігоря Прокопчука, Посла Литви в Україні Альгірдаса Кумжі, члена Сейму ЛР, голови комітету з питань зовнішньої політики Аудронюса Ажубаліса, представників політичних студій і наукових кіл, активу української громади м.Вільнюс та широкого кола глядачів відбулася презентація книги С.Єкельчука (Канада) «Україна. Народження сучасної нації».

Також фахівці в області історії, краєзнавства, культурології та всі бажаючі зможуть взяти участь у роботі організованих громадським об’єднанням «Форум видавців» (м.Львів) читацьких диспутів, творчих зустрічах із відомими українськими письменниками та поетами.

28 травня 2009 року відбулася чергова зустріч Посла України в Литовській Республіці І.В.Прокопчука з керівниками українських організацій Литви .

Під час зустрічі було обговорено конкретні шляхи взаємодії дипломатичного представництва з організаціями українців у Литві, а також домовлено про реалізацію низки спільних проектів. Зокрема, серед проектів, до яких Посол Ігор Прокопчук закликав долучитися актив української громади Литви, відзначено участь у поданні з Литви інформації до «Білої книги», яка готується до друку в Україні та буде присвячена культурним надбанням світового українства.

Після завершення зустрічі керівник дипустанови та актив громади Литви взяли участь у меморіальному заході, присвяченому річниці перепоховання праху Т.Шевченка з Санкт - Петербурга до України, який відбувся на місці майбутнього спорудження пам’ятника видатному українському поету в історичній частині м.Вільнюс.

На урочистих зборах на вшанування пам’яті Т.Шевченка виступили з промовами Посол Ігор Прокопчук, віце-мер м.Вільнюс п.Стасіс Шрюбенас, голова громади українців Вільнюса Наталя Шертвітєнє та голова українського осередку Каунаса В’ячеслава Козаченко.

У заході брали участь представники ради самоврядування міста, актив української громади Литви, співробітники Посольства, преса.

Емоційною та яскравою частиною заходу став виступ артистів з України, бардів, братів Михайла та Валентина Золотухіних (м.Луганськ), які приготували спеціально до цієї події власні пісні, присвячені Великому Тарасу.
Продовжився захід концертом українських артистів, який відбувся у Світлиці української громади м.Вільнюс, в Будинку національних меншин.

15 червня ц.р. у Вільнюсі, в приміщенні Сейму ЛР відбулося урочисте відкриття спільної виставки українського Центру дослідження визвольного руху «УПА: історія нескорених» і виставки Литовського центру дослідження геноциду і опору «Війна після війни: озброєний антирадянський опір у Литві 1944-1953 рр».

Перед початком заходу, який співпав з відзначенням у країні Днів скорботи й надії на відзначення пам’яті про першу масову депортацію жителів Литви 14 червня 1941 року та про початок радянської «окупації» Литви, відбулося спільне покладання квітів до монументу жертвам геноциду у Вільнюсі від імені української та литовської сторін.

На церемонії відкриття виставки Посол України в Литві Ігор Прокопчук у своєму виступі ознайомив присутніх із сучасними дослідженнями українського визвольного руху, наголосивши на тому, що історія українського народу – це історія одвічного прагнення до незалежності, до здобуття власної держави.

З промовами також виступили член Європарламенту Вітаутас Ландсбергіс, заступник Голови Сейму ЛР Альгіс Кашета, генеральний директор литовського Центру досліджень геноциду й опору Бірутє Бураускайтє.

У виступах підкреслювалась спільність історичних процесів, які відбувалися в 1940-50 рр. минулого століття на території Литви і України, значна історично-дослідницька робота, що здійснюється в країнах з метою заповнення «білих плям» історії того періоду, важливість збереження національної пам’яті про борців за сьогоднішню незалежність та державність двох країн.

Українську частину фотовиставки, присвячену національному повстанському руху в Україні 1940-50-х рр., представив Директор Галузевого державного архіву Служби Безпеки України Володимир В’ятрович.

Захід відвідали депутати Сейму Литви, представники Спілки учасників опору за вільну Литву, ветерани литовського партизанського руху, актив української громади м.Вільнюс, широка громадськість, преса.

Спільна виставка буде демонструватись у приміщенні Сейму Литовської Республіки до кінця червня, після чого вже заплановано її показ у Латвії, у Музеї окупації. Надалі очікується експонування фотовиставок «Українська Повстанська Армія: історія нескорених» та «Війна після війни» в приміщенні Європарламенту в Брюсселі, відразу після початку засідань його новообраного складу в жовтні-листопаді 2009 р.

23 червня ц.р. у Вільнюсі, в приміщенні Сейму ЛР відбулося урочисте відкриття виставки портретів правителів Великого Князівства Литовського з колекцій музеїв України та Білорусі.

На відкритті виставки виступив Голова Сейму ЛР Арунас Валінскас. У своїй промові він наголосив на історичній та культурній єдності наших країн, важливості подальшого дослідження спільного історичного минулого, предметів багатої культурної спадщини.

Посол України в Литві Ігор Прокопчук, відкриваючи виставку, також наголосив на значущості і важливості таких подій, які свідчать про готовність і бажання сторін співпрацювати, поєднувати свої зусилля в збереженні, популяризації і представленні більш широкій громадськості предметів культурної спадщини, спільної історії.
Захід відвідали депутати Сейму Литви, дипкорпус, акредитований в Литві, преса.

2 серпня 2009 року у Вільнюсі, в Будинку національних меншин, відбувся святковий концерт народного самодіяльного ансамблю пісні і танцю «Вільшанка» з Черкащини (керівник, заслужений діяч культури України М.П.Ковальчук).

Народний колектив прибув до Литви на запрошення клубу української традиційної культури «Просвіт» з м.Клайпеда, з яким тривалий час підтримують тісні творчі зв’язки. Поїздка відбулася за підтримки Почесного Консула України в м.Клайпеда п.Р.Стоніса.

Протягом кількох днів ансамбль «Вільшанка» з успіхом виступав на Першому Балтійському фестивалі національних культур «Рідні джерела» в м.Клайпеда, який проходив в рамках проекту «Europeada-2009», та об’єднав художні самодіяльні колективи з Німеччини, Польщі, Швеції, Латвії, Росії.

Митців з України та учасників концерту привітав Радник Посольства України в Литовській Республіці Сергій Попик, який вручив пам’ятні сувеніри колективу «Вільшанки».

На святковому вечорі були присутні співробітники Посольства, лідери та представники української громади Литви та Вільнюса, преса.

5 серпня ц.р. у Посольстві України в Литовській Республіці відбулася зустріч Тимчасового Повіреного в справах України в Литовській Республіці Сергія Попика з представниками української делегації міжнародного молодіжного табору в м.Вісагінас, яка протягом тижня перебувала в Литві.

Українські школярі, які захоплюються пластунським рухом, прибули до країни на запрошення литовських партнерів – Центру національних культур та українського товариства м.Вісагінас (керівник І.Кузнєцова). Вже кілька років поспіль за ініціативою вісагінської української громади здійснюються молодіжні обміни з різними містами України. Цього року до міжнародного дитячого табору прибули школярі з Києва.

Їхня програма перебування в Литві мала на меті познайомитися ближче з країною ЄС, з різними аспектами життя юнацтва, з практичною діяльністю та ініціативами литовських молодіжних та дитячих об’єднань.

Під час зустрічі у Посольстві керівник дипустанови Сергій Прокопчук вручив гостям з України сувеніри, поінформував про тісні двосторонні стосунки України та Литви та активні молодіжні обміни, які відбуваються між нашим країнами, відповів на питання, які цікавили юнацтво.

7 вересня ц.р. відбулася робоча поїздка Посла України в Литовській Республіці І.В.Прокопчука до м.Скапішкес Панєвєжіського повіту, в якому за спільної ініціативи литовської та української громад буде створено центр україністики.

В рамках заходу Посол України І.Прокопчук зустрівся з керівництвом Купішкеського району та мером міста.
Він також відвідав приміщення, у якому готується до відкриття український культурний центр, де виступив з промовою та вручив його організаторам цінні подарунки – фотоальбоми та книги до майбутньої експозиції про Україну.
З 21 по 26 жовтня 2009 р. у столиці Литви в рамках заходів програми «Вільнюс - культурна столиця Європи 2009» проходив IV-й Міжнародний фестиваль польських театрів.

Україну на цьому фестивалі представляли відразу два колективи – з Житомира і Львова.

Львівський польський театр, який нещодавно відзначив своє 50-ліття та має статус народного, є давнім партнером та незмінним учасником усіх попередніх фестивалів у Вільнюсі. Як засвідчив художній керівник театру зі Львова Збіґнєв Хшановський, колектив має заслужений авторитет і широку популярність у себе на Батьківщині.

Колектив з Житомиру (режисер - Микола Варфоломєєв), створений з ініціативи спілки поляків Житомирщини, навпаки, відзначив лише перший рік свого існування. Його актори - школярі, студенти, режисер-постановник - аматор. П’єси тут також розучують польською і українською мовами. Українські колективи тепло вітали литовські глядачі.

У жовтні 2009 р. за сприяння Посольства реалізовано проект щодо організації поїздки творчої групи україномовної передачі Литовського національного телебачення «Трембіта» (редактор В.Чернишук) до Львова.
Програма перебування журналістів з Литви включала участь у Міжнародній конференції «За нашу і вашу свободу: за наше спільне майбутнє», присвяченій визвольним рухам народів, що 20 років тому змінили обличчя Європи.

До участі в заході були залучені представники країн пострадянського простору – Молдови, країн Південного Кавказу, Білорусі, Російської Федерації, Балтії, а також представники громадських рухів України.

В рамках конференції делегація українських тележурналістів з Литви презентувала документальну стрічку «Литовська мініатюра і українська фреска на мозаїці Європи, або подорож в 1429 рік і назад» (автор фільму Віктор Чернишук, режисер Ромена Ражінскайтє), яка розповідає про спільний внесок українців і литовців в справу об’єднання Європи від Першого конгресу монархів Європи у Луцьку в 1429 році до сьогодення.

За підсумками цієї поїздки було знято серію телесюжетів з широкої тематики українсько-литовських двосторонніх стосунків. На основі зустрічей та інтерв’ю з керівництвом ОДА, до організації яких теж долучилося Посольство, було підготовлено ряд матеріалів щодо актуальних питань з життя Львівського регіону, проблематики регіонального співробітництва тощо, які є цікавими й для українців Литви.

Протягом листопада 2009р. в Центральній публічній бібліотеці Шяуляйського повіту демонструється фотовиставка, присвячена пам’яті жертв Голодомору 1932-33 рр. в Україні «Невідомий геноцид. Страта голодом».
Урочиста церемонія відкриття відбулася 3 листопада ц.р. за участю Посла України, начальника Шяуляйського повіту, віце-мера м.Шяуляй, проректора Шяуляйського університету, представників регіональних ЗМІ.

Виставка, яка демонструватиметься в стінах однієї з центральних бібліотек регіону до кінця листопада, в перший же день привернула значну увагу, була широко анонсована у місцевих ЗМІ, заплановано її відвідування студентською молоддю, учнями навчальних закладів міста та всього регіону.

Це вже сьоме місто Литви, що приймає в себе фотовиставку «Невідомий геноцид. Страта голодом», урочисте відкриття якої за участю Президентів України та Литви відбулося у Вільнюсі в травні минулого року, під час офіційного візиту Президента України В. Ющенка.

2010 рік

Культурний обмін у 2010 році

Протягом 2010 року здійснювався активний культурний обмін, реалізувалися виставкові проекти, які пропагували кращі зразки сучасного українського мистецтва в Литві.

Протягом січня-травня 2010 р. було організовано пересувну експозицію виставки творчості А.Рудницької «Український всесвіт» та українських майстринь Балтії в м.Вільнюс, Клайпеді, Вісагнасі.

В березні 2010 р. в рамках Шевченківських днів відбулася презентація в бібліотеці Вільнюського університету підбірки з фондів Національної бібліотеки ім.Мажвідаса «Творчість та особистість Великого Кобзаря у виданнях та в перекладах Литви», пройшли заходи та концерти.

В квітні 2010 р. відбулися виступи вокального ансамблю «Калина» з м.Вісагінас на відзначення 20-річчя Товариства українців міста.

В травні 2010 р. в галереї «Juоzas Art» м.Вільнюс, відбулося урочисте відкриття виставки «Кримський живопис», в експозиції якої були представлені 30 полотен відомих українських майстрів.

В травні 2010 р. в рамках щорічного міжнародного фольклорного фестивалю «Skamba, skamba kankliai!» на найпрестижніших концертних майданчиках в Литві тривали виступи українського етно-рок колективу «ТаРута» (м.Київ, керівник Євген Романенко).

21 травня 2010 р. відбувся меморіальний захід, присвячений річниці перепоховання праху Т.Шевченка з Санкт-Петербурга до України.

На спільному заході Посольства та української громади м.Вільнюс виступив артист Національної філармонії України, читець, лауреат Всеукраїнських конкурсів, Андрій Бурлуцький з програмою, складеною з поезій Великого Тараса та близьких йому за духом поетів Празької школи.

А.Бурлуцький перебував у Вільнюсі на запрошення Посольства України в Литовській Республіці.

1-3 липня 2010 р. в Литві на запрошення Посольства в рамках міжнародного тематичного конкурсу поезії за участю авторів з Литви, Польщі, Білорусі та України, присвяченого ювілею Грюнвальдської битви, перебував відомий український літератор, член Національної спілки письменників та Національної спілки журналістів України Олесь Ільченко.

Його поема «Луна зеленого лісу» була відзначена спеціальною премією Спілки письменників Литви

9 липня 2010 р. юний музикант Ілля Алєксандров успішно представляв Україну на ІІІ-му Міжнародному конкурсі слов’янської музики піаністів-виконавців ім. Станіслава Монюшко, який проходив у Вільнюсі.

17-19 вересня 2010 р. в Литві відбулися виступи Чернігівського народного хору (керівник Володимир Коцан).

Український колектив брав участь у Третьому Міжнародному фестивалі національних культур, який проходив у м.Вісагінас та був присвячений відзначенню 35-річчя міста.

22 вересня 2010 р. в українській Світлиці Будинку національних меншин м.Вільнюс відбувся тематичний вечір, присвячений 19-ї річниці Незалежності України в Литві.

З 23 по 27 вересня 2010 р. в рамках V-го міжнародного фольклорного фестивалю «Покровские колокола» відбулися виступи фольклорного ансамблю «Древо» з Києва (керівник Є. Єфремов).

10 листопада 2010 р. у Вільнюсі було презентовано картину «Битва під Грюнвальдом» (автори З.Розвадовський і Т.Попель) з фондів Історичного музею Львова.

Зазначена картина з України стала центральним експонатом міжнародної виставки, яка відкрилася у Вільнюсі, в Палаці Радзивіллів. Знамените полотно з України в рамках ювілейних урочистостей на відзначення 600-ліття Грюнвальдської битви було презентоване також в найвідоміших музеях та замках Польщі. До реалізації цього спільного проекту долучилися численні інституції України, Польщі та Литви. Демонстрація зазначеного твору стала справжньою культурною подією в Литві.

У рамках відкриття міжнародної виставки та презентації картини у Литві перебували керівники Історичного музею Львова.

З 18 по 21 листопада 2010 р. у Вільнюсі відбулися Дні українського кіно під назвою «Міфологія українського кінематографу».

В рамках кіноциклу були продемонстровані фільми відомих українських кіномайстрів: «Тіні забутих предків» С.Параджанова, «Звенигора» О.Довженка, «Камінний хрест» Л.Осики, «Фучжоу» М.Іллєнка, низка неігрових стрічок сучасних авторів.

У заходах, які відбувалися в рамках цієї культурно-мистецької акції, на запрошення Посольства України в Литві брав участь кінознавець та сценарист, голова Національної спілки кінематографістів України С.Тримбач, а також Голова литовської спілки кінематографістів Г.Лукшас.

10 грудня 2010 р. у Вільнюсі за сприяння Посольства відбувся концерт українського академічного фольклорно-етнографічного ансамблю «Калина» під керівництвом народного артиста України Валентина Козаченко.

Святковий виступ відомого українського колективу відбувся в рамках культурно-мистецької акції «Український Миколай в гостях у дітей закордонного українства» під патронатом МКТ України і Товариства зв’язків з українцями за межами України «Україна-Світ».

Захід відвідали члени української громади Литви, представники творчих та культурних кіл, громадськість.
22 грудня 2010 р. у Вільнюсі відбувся концерт Заслуженого артиста України, соліста Чернівецької обласної філармонії Івана Дерди, який прибув до Литв на запрошення Посольства.

2011 рік

Культурний обмін у 2011 році

Продовжує здійснюватися активний культурний обмін, виступи творчих колективів з України, реалізуються виставкові проекти, які пропагують кращі зразки сучасного українського мистецтва в Литві.

У квітні ц.р. з творчим відрядженням у Києві побували члени Робочої групи з реалізації проекту по спорудженню пам’ятника Т.Шевченку в м.Вільнюс: представники мерії литовської столиці, архітектори, провідні фахівці відділу розвитку міста.

Вони відвідали майстерню українського скульптора Віталія Андріянова та обговорили практичні питання цього важливого культурологічного проекту.

В травні ц.р. в рамках 13-го Міжнародного Фестивалю слов’янської духовної музики забезпечено організацію концертних виступів в Литві українського камерного хору «Пектораль» Київського Будинку вчителя, керівник - Андрій Карпінець.

Українські артисти виступили на найпрестижніших концертних майданчиках та у православних храмах Вільнюса. Їхні виступи мали гучний громадський резонанс.

22 травня 2011 року в Литві відбулися заходи, організовані Посольством спільно з українською громадою Литви з відзначення 150-річчя перепоховання праху Т.Г.Шевченка з Петербурга до України.
Було організовано урочисте покладання квітів до пам’ятної дошки Т.Г.Шевченка на будівлі Вільнюського університету.

В цей же день у одному з центральних концертних залів м.Вільнюса було проведено меморіальний вечір, присвячений вшануванню пам’яті поета.

У рамках заходу відбувся концерт Заслуженої артистки України Ірини Лончиної (м. Івано-Франківськ), яка прибула до Вільнюса на запрошення Посольства України в Литовській Республіці та громади українців м.Вільнюс. Її виступ став яскравою та емоційною частиною вечора.

В травні ц.р. у літературних читаннях на запрошення своїх колег в рамках щорічного Міжнародного фестивалю «Весна поезії» у Литві брала участь відома українська поетеса Мар’яна Кіяновська (м.Львів).

У червні ц.р. у рамках Міжнародного фестивалю молодих виконавців »Jubilate Deo» в м.Каунас відбувся виступ одного з найвідоміших молодих органістів України, лауреату престижних міжнародних конкурсів органістів Тараса Багинця.

Здійснювалися виставкові проекти.

У червні ц.р. в приміщенні виставкового холу МЗС Литви організовано експозицію українсько-литовської фотовиставки, присвяченої спільній історичній спадщині доби Великого князівства Литовського.
В церемонії урочистого відкриття взяв участь Заступник Міністра закордонних справ України П.А.Клімкін, який перебував у Литві з робочим візитом.

2012 рік

Гуманітарне співробітництво у 2012 році

Важливим напрямком у роботі Посольства впродовж 2012 р. був розвиток українсько-литовського співробітництва в гуманітарній сфері. 

Співробітництво на зазначеному напрямку відбувалося відповідно до рамкової Угоди про співробітництво між Міністерством культури України та Міністерством культури ЛР (квітень 2001 р.), Угоди про захист культурної спадщини (листопад 2009 р.), Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Литовської Республіки про взаємне академічне визнання кваліфікацій, що надають доступ до вищої освіти, кваліфікацій вищої освіти та наукових ступенів (листопад 2009 р.), Програми культурного співробітництва між Міністерством культури і туризму України і Міністерством культури Литовської Республіки на період до 2012-2015 рр., які стали правовою основою для визначення конкретних напрямків і заходів щодо взаємних культурних обмінів між країнами і реальним імпульсом для активізації співпраці в цій сфері.

Зазначені  документи забезпечують можливість  проводити конкретні заходи у сфері культури, здійснювати обміни документами, публікаціями, інформацією та експертами, складати переліки нерухомих культурних цінностей, створювати групи експертів з питань культурної спадщини, повертати культурні цінності, незаконно вивезені з територій обох держав.

Робота Посольства по забезпеченню розвитку культурно-гуманітарного співробітництва між Україною та Литовською Республікою була націлена на виконання низки пріоритетних завдань у контексті виконання Дорожньої карти розвитку українсько-литовського стратегічного партнерства на 2011-2012 рр., зокрема, щодо інтенсифікації культурного обміну, активізації роботи щодо збереження існуючих пам’яток культури і пам’ятних місць у ЛР, пов’язаних з Україною.

Пріоритетами розвитку культурно-гуманітарного співробітництва між Україною та Литовською Республікою у 2012 р. було: 

- проведення окремих культурно-мистецьких заходів з метою популяризації в Литві кращих зразків української культури;

- відзначення спільно з українськими громадськими організаціями Литви національних та державних свят і ювілеїв, надання їм підтримки для реалізації культурно-гуманітарних та освітніх проектів.

В рамках дії Програми співробітництва між Міністерством культури України і Міністерством культури Литовської Республіки на 2012-2015 рр. Посольство планує внести пропозиції щодо проведення спільних заходів у рамках відзначення 200-річчя з Дня народження Т.Г.Шевченка і Днів української культури у Литві у 2014 році.

У липні 2012 р. Посольство ініціювало візит до Литовської Республіки Міністра культури України М.А.Кулиняка, відбулося відкриття Міжнародної виставки «Портрети великих князів і вельмож Великого Князівства Литовського з фондів українських музеїв». Ця подія мала широкий громадський резонанс у Литві та стала ключовим заходом у спільній реалізації  програми «2012 – Рік музеїв».

Посольство надавало всебічного подальшого сприяння розвитку та підтримці партнерських зв’язків у освітній сфері.

Одним з прикладів успішного співробітництва є забезпечення участі третій рік поспіль українських молодіжних делегацій - Київського військового ліцею ім. І.Богуна та Луцького військового ліцею у роботі молодіжного табору, організованого на базі Каунаської школи початкової військової підготовки в ЛР.

24 вересня 2012 р. Посол України в Литовській Республіці В.Жовтенко провів зустріч з делегацією представників військових ліцеїв України, Грузії, Чехії та Литви.

Надається сприяння у налагодженні прямих зв’язків між освітніми та науковими інституціями України та Литви, зокрема у січні 2012 року на запрошення української сторони - Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М.Т.Рильського Національної Академії Наук України у міжнародній науково-практичній конференції «Сучасні художньо-мистецькі та етнокультурні процеси поліетнічного середовища України» у Києві взяла участь делегація відомих науковців-істориків Литовської Республіки.

Здійснювалися проекти у сфері спільних двосторонніх досліджень історичної та культурної спадщини.

У січні 2012 р. у м. Вільнюс відбулося Третє чергове засідання міжнародного круглого столу, присвячене підготовці до відзначення 650-літнього ювілею Битви на Синіх Водах у 2012-2013 рр. За підсумками заходу домовлено відзначити цю історичну подію  як в Україні, так і в Литві на державному рівні у 2013 р.

Забезпечено участь делегації українських митців та представників видавничої сфери у роботі 13-го Міжнародного Вільнюського книжкового ярмарку, одного з найпрестижніших у країнах Балтії (лютий-березень 2012 р.). 

Українська делегація у складі української письменниці Л.Вороніної та відомих художниць-ілюстраторів К.Штанько, K.Білєтіної і  О.Терехової презентували місцевому широкому читачеві українську дитячу книгу, видану литовською мовою, у рамках участі у заходах згаданого книжкового форуму започаткували важливі творчі контакти з низкою провідних литовських видавництв.

Заходи зазначеного міжнародного наукового форму на тему „Поширення духовності в освітній реальності“ тривали протягом усього квітня та проходили на базі низки провідних освітніх центрів Литви – у Литовському Едукаційному університеті (Вільнюський педагогічний університет), Шяуляйському університеті, Вільнюській і Паневежській Колегіях, у Тяльшайській семінарії та гімназіях Вільнюса.

Делегації творчої молоді з Литви є постійними учасниками щорічних Міжнародних дитячих фестивалів у МДЦ «Артек» - «Змінимо світ на краще!». За сприяння Посольства у липні 2012 р. в 11-му Міжнародному фестивалі «Змінимо світ на краще!» взяли участь 5 юних посланців недільної школи м.Клайпеда.

 У вересні 2012 р. на різних факультетах Вільнюського університету приступили до навчання 12 українських студентів, які приїхали до Вільнюса з різних міст України – Києва, Кривого Рогу, Дніпропетровська, Одеси, Львова, Донецька. У 2012 році у вищих навчальних закладах України навчалося 37 студентів з Литви.

14 вересня 2012 р. Надзвичайний і Повноважний Посол України в Литві В.Жовтенко взяв участь та виступив на пленарному засіданні Міжнародної науково-практичної конференції «Північні Афіни – діалог культур Сходу і Заходу». Україну на конференції представляли кандидат історичних наук І.Ніколаєв (Миколаївська область) та доктор психологічних наук В.Панок (м.Київ).

9 жовтня 2012 р. у Києві Директор Бібліотеки ім.Врублевських Академії наук Литви д-р С.Нарбутас підписав угоду про співпрацю з Національною бібліотекою України ім. В.І.Вернадського, у якій передбачено обмін інформацією щодо надзвичайно важливих для Литви літуаністичних цінностей, що зберігаються у бібліотеці ім. В.І. Вернадського.

В рамках міжнародного українсько-литовського конкурсу малюнків, плакатів і фотографій «Дружать діти на планеті» у Сеймі Литовської Республіки відбулася прес-конференція на тему «Українсько-литовська співпраця у культурно-освітній сфері», в рамках якої було підписано Угоду про співпрацю між Анікщяйською гімназією ім.А.Вєнуоліса та Всеукраїнською молодіжною громадською організацією «Серце до серця». Зазначений конкурс продовжиться у 2013 році і його формат буде розширений до

Міжнародного українсько-балтійського конкурсу «Дружать діти на планеті».

Протягом 2012 року Посольство послідовно докладало зусиль щодо забезпечення проведення культурно-мистецьких заходів з метою популяризації у Литві кращих зразків української культури, участі українських колективів та виконавців у міжнародних фестивалях та заходах, які проводяться в країні.

У лютому 2012 р. за підтримки Посольства у Литві відбулися концертні виступи відомої української співачки, лауреата Всеукраїнських та Міжнародних конкурсів  Руслани Лоцман (м.Чернігів),

У лютому та березні 2012 р. у концертних залах Вільнюса, Клайпеди та Каунаса були проведені гастролі української скрипальки, заслуженої артистки України, солістки ансамблю «Київська камерата» Богдани Півненко. Новий проект відомої виконавиці «Вечір скрипкової музики» презентував литовському слухачеві найяскравіші твори для скрипки відомих українських композиторів.

В рамках заходів Посольства з відзначення Дня Незалежності України 5 вересня 2012 р. відбувся урочистий концерт солістів Чернівецької обласної філармонії – Народного артиста України Павла Чоботова та Заслуженої артистки України Людмили Шапко.

15-16 вересня 2012 року за сприяння Посольства камерний хор «Воскресіння» з Івано-Франківська презентував у Вільнюсі та Каунасі українську духовну музику в рамках 2-го міжнародного фестивалю ім.Святого Якуба, що проходить у Литві.

Широкий суспільний резонанс отримало проведення у Посольстві
15.11.12 р. урочистої церемонії нагородження видатних діячів української та литовської культури почесними відзнаками литовського Фонду ім. М.К.Чюрльоніса. Лауреатами стали Володимир Зубицький – заслужений діяч мистецтв України, лауреат міжнародних конкурсів, композитор та баяніст, Петро Олар – відомий письменник, журналіст та кінорежисер, Владас Бразюнас - литовський поет, перекладач.

Посольство забезпечило також гідне представлення України у Міжнародному благодійному різдвяному ярмарку, який традиційно проводиться у Вільнюсі у кінці року. До Різдвяних свят Посольство також організувало вручення подарунків для дітей української громади м.Вільнюс, м.Клайпеди та дітей Української греко-католицької церкви Святої Трійці.

Зазначені культурно-гуманітарні події привернули увагу литовської громадськості, мали широке висвітлення у ЗМІ, сприяли утвердженню європейської ідентичності української культури, популяризації її багатого історичного та мистецького надбання у Литовській Республіці.

Протягом звітного періоду Посольство проводило спільну роботу з українською громадою Литви. У співпраці з активом української громади продовжувалася робота по створенню електронної бази даних культурних цінностей, пов’язаних з Україною та видатними українцями, проведено низку важливих спільних заходів.

Традиційно на високому рівні Посольством України в Литовській Республіці спільно з українською громадою Литви у березні 2012 р. було організовано низку меморіальних заходів із відзначення 198-ї річниці з дня народження Т.Г.Шевченка.

9 березня ц.р. відбулася урочиста церемонія покладання квітів від Посольства та українських організацій Литви до пам’ятної дошки Т.Г.Шевченка на будівлі Вільнюського університету, а також до пам’ятника поету, урочисте відкриття якого у Старому місті литовської столиці відбулося у вересні минулого року. У продовження урочистостей у приміщенні Посольства України відбувся святковий вечір, присвячений пам’яті Т.Г.Шевченка.  До участі у заходах були запрошені депутати Сейму ЛР, представники Міністерства закордонних справ, української громади, творчої інтелігенції. У рамках програми тематичного вечора відбулися виступи українських творчих колективів з м.Вісагінас та м.Йонава.

10 березня 2012 р. у продовження заходів в українській Світлиці у приміщенні Будинку нацменшин м.Вільнюс відбувся святковий вечір, присвячений пам’яті Т.Шевченка. Перед учасниками заходу виступив Посол України Валерій Жовтенко, який зокрема, поінформував зібрання щодо заходів, які плануються у контексті підготовки до відзначення у 2014 році 200-річчя з дня народження Великого Кобзаря. У заходах взяли участь представники творчої інтелігенції, актив громад українців Вільнюса, співробітники Посольства, а також представники місцевих ЗМІ.

 Також в рамках Шевченківських днів урочисті заходи та концерти пройшли в усіх громадських осередках українців Литви: Вісагінасі, Клайпеді, Каунасі, Йонаві, Панєвєжисі. У м.Клайпеда 11 березня 2012 р. відбулося виконання Клайпедським карільйоном мелодій пісень на слова Т.Шевченка.

У недільних школах Вісагінаса, Клайпеди та Йонави були проведені тематичні уроки, присвячені життю і творчості Великого Кобзаря.

Зокрема, 18 березня ц.р. в Українській світлиці Будинку національних меншин у Вільнюсі відбулася прем’єрна демонстрація документального фільму, присвяченого українській спадщині у Литві. Автор фільму – активіст української громади у Вільнюсі О.Полтавець.  Фільм створювався протягом багатьох років із залученням провідних науковців, істориків, співробітників головних музейних установ Литви, у тісному співробітництві з активом української громади Литви та за підтримки Посольства. Посол України в Литовській Республіці В.Жовтенко відзначив важливість зазначеного творчого здобутку та подякував О.Полтавцю за створення змістовної документальної стрічки і вручив пам’ятну відзнаку Посольства. У заході взяли участь працівники Посольства, а також представники української громади у Вільнюсі.

Протягом року Посольство сприяло також проведенню заходів з вшанування пам’яті видатних українців та значних дат України. Зокрема, у травні 2012 р. було проведено тематичний вечір, присвячений відзначенню в Литовській Республіці 130-ї річниці від дня народження видатного українського вченого, громадського діяча, колишнього Міністра закордонних справ Української держави (травень – листопад 1918 року), першого Президента УВАН (Української Вільної Академії Наук у США) Дмитра Дорошенка. У заході взяли участь представники урядових, громадських кіл Литви, члени української громади, представники ЗМІ, співробітники Посольства з родинами.

23-25 листопада 2012 р. за участю української громади Вільнюса були проведені меморіальні заходи, присвячені вшануванню пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 рр. в Україні. У відповідності до Плану заходів Посольства, дипустанова ініціювала проведення 25.11.12 р. в українській греко-католицькій церкві Святої Трійці у Вільнюсі поминальну панахиду в пам'ять жертв голодоморів в Україні.

Тема задоволення культурно-освітніх національних потреб українців та підтримки діяльності українських недільних шкіл міст постійно перебуває у центрі уваги при зустрічах з керівництвом міст та громадськістю в ході регіональних поїздок Посла. Також регулярно проводилися зустрічі з активами українських осередків у різних містах та регіонах Литви.     

Протягом звітного періоду, українсько-литовське співробітництво в гуманітарній сфері продовжувало активно розвиватися, а робота Посольства по забезпеченню реалізації численних проектів культурно-гуманітарного спрямування сприяла поглибленню двосторонньої взаємодії у цій галузі.

2013 рік

Гуманітарне співробітництво у 2013 році

Важливим напрямом роботи Посольства у 2013 році був розвиток українсько-литовського співробітництва в гуманітарній сфері. 

Юридично-правовою базою співробітництва є рамкова Угода про співробітництво між Міністерством культури України та Міністерством культури ЛР (квітень 2001 р.), Угода про захист культурної спадщини (листопад 2009 р.), Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Литовської Республіки про взаємне академічне визнання кваліфікацій, що надають доступ до вищої освіти, кваліфікацій вищої освіти та наукових ступенів (листопад 2009 р.), Програма культурного співробітництва між Міністерством культури і туризму України і Міністерством культури Литовської Республіки на період до 2012-2015 рр.

Робота Посольства по забезпеченню розвитку культурно-гуманітарного співробітництва між Україною та Литовською Республікою була націлена на виконання низки пріоритетних завдань у контексті виконання Дорожньої карти розвитку українсько-литовського стратегічного партнерства на 2013-2014 рр. у частині культурного обміну, роботи щодо збереження пам’яток культури і пам’ятних місць Литви, пов’язаних з Україною.

У рамках дії Програми співробітництва між Міністерством культури України і Міністерством культури Литовської Республіки на 2012-2015 рр. за ініціативи Посольства Центром прийняте рішення щодо проведення спільних заходів у рамках відзначення 200-річчя з Дня народження Т.Г.Шевченка і Днів української культури у Литві у 2014 році. Також за ініціативи Посольства 17 жовтня 2013 р. у Вільнюсі вперше було відкрито виставку видатного українського художника І.Марчука. На запрошення Посольства участь у відкритті виставки взяли Міністр культури України Л.Новохатько та Міністр культури Литви С.Бірутіс. У рамках візиту з цієї нагоди до Литви Міністра культури України Л.Новохатька, було також підписано Протокол про наміри щодо спільного відзначення 200-річчя з дня народження Т.Шевченка та проведення Днів культури України у Литовській Республіці у 2014 р.

Значного імпульсу розвитку гуманітарного двостороннього співробітництва надав візит Міністра освіти та науки України Д.Табачника до Литви (30.09-01.10.2013 р), який взяв участь у роботі Міжнародної конференції «Зміцнення європейського міжнародного співробітництва з країнами Східного партнерства в контексті розвитку наукових досліджень та інновацій», яка проходила у рамках Литовського головування у Раді ЄС.

Посольство продовжувало надавати сприяння у налагодженні прямих зв’язків між освітніми та науковими інституціями України та Литви. Зокрема, Вільнюський університет співпрацює з 3-ма університетами України: Київським університетом ім.Т.Шевченка; Південноукраїнським національним педагогічним університетом ім.К.Ушинського; Київським університетом ім.Б.Грінченко. У цьому навчальному році на різних факультетах Вільнюського університету навчаються 12 українських студентів, які приїхали з Києва, Кривого Рогу, Дніпропетровська, Одеси, Львова, Донецька, у вищих навчальних закладах України – 37 литовських студентів.

Університет ім.Міколаса Ромеріса підтримує також тісні зв'язки з університетами України, зокрема, з Київським національним університетом ім.Тараса Шевченка, Національним університетом банківської справи Національного банку України, Чернівецьким національним університетом ім.Юрія Федьковича, Університетом Крок, Луганським університетом ім.Тараса Шевченка. 15 липня 2013 р. на урочистій церемонії відкриття Міжнародної літньої школи з прав людини при Університеті ім.Міколаса Ромеріса Україну представили студенти Київського національного університету ім.Т.Г.Шевченка і Львівського українського католицького університету.

Литовський едукаційний університет активно співпрацює з 6-ма вищими навчальними закладами України: Національним педагогічним університетом ім.Драгоманова; Чернівецьким національним університетом ім.Ю.Федьковича; Національною академією наук України; Південноукраїнським національним педагогічним університетом ім.К.Ушинського; Київським університетом ім.Б.Грінченка; Київським університетом права Національної академії наук України. 18 листопада 2013 року Посольство взяло участь у засіданні Правління Асоціації ректорів педагогічних університетів Європи, що проходило за участі керівництва Національного педагогічного університету ім.М.П.Драгоманова та  Литовського едукаційного університету. У рамках заходу було підписано низку документів щодо розвитку співробітництва між Україною та Литвою у науковій та освітній сферах.

Також з метою навчання у Таврійському національному університеті ім.В.І.Вернадського у період з 01.09.2013 р. до 30.06.2014 р. в Україні перебуває група студентів Вільнюського технічного університету.

Делегації творчої молоді з Литви є постійними учасниками щорічних Міжнародних дитячих фестивалів у МДЦ «Артек» - «Змінимо світ на краще!». За сприяння Посольства у липні 2013 р. у 12-му Міжнародному фестивалі «Змінимо світ на краще!» взяли участь 10 юних посланців недільної школи м.Вісанінас та Клайпеда.

Окрему увагу Посольство приділяло реалізації проектів у сфері спільних двосторонніх досліджень історичної та культурної спадщини.

Зокрема, 5 лютого 2013 р. у Вільнюському реставраційному центрі ім. П.Гудінаса в рамках міжнародного проекту «Київська Русь» відбулася зустріч журналістів зі співробітниками Науково-дослідного інституту стандартизації, атестації та ліцензування в галузі культури Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв України, а також представниками наукової громадськості Литви. Метою даного проекту є вдосконалення системи регулювання обороту предметів мистецтва в світі, щоб зменшити кількість незаконних угод у цій сфері і звести до мінімуму крадіжки культурних цінностей.

7 листопада 2013 р. у Вільнюсі в реставраційному центрі ім. П.Гудінаса, відбулася церемонія передачі унікального приладу "Експрес-аналізатор» Директору Тракайського історичного музею В.Повілюнасу. Прилад, розроблений українськими фізиками-ядерниками, був представлений литовським фахівцям представником компанії-виробника – начальником відділу маркетингу Інституту аналітичних методів контролю (м.Київ, Україна) П.Дзюбенком. Зазначений прилад здатен моментально і безконтактно визначати хімічний склад будь-якої твердої речовини, що дозволяє ефективно захищати предмети культурної спадщини.

Протягом року Посольство надавало постійну підтримку здійсненню активного культурного обміну між українською і литовською сторонами у рамках участі у міжнародних фестивалях і заходах, які проводилися в Литві. У лютому і березні 2013 р. в м.Укмерге були проведені міжнародні конкурси «Снігова королева – 2013» і «Балтійська королева – 2013», в яких взяли участь діти з 5-ти регіонів України. У березні 2013 р. у Литві проходив Вільнюський міжнародний кінофестиваль «Кіновесна 2013 року», в програму якого було включено фільм українського режисера С.Лозниці «У тумані».

Крім того, Посольство надавало відповідну підтримку участі українських митців у таких заходах:

- 31 березня – 17 квітня 2013 р. у Міжнародному фестивалі народної музики "Рідо 2013», який представив шість оригінальних концертів кращої народної інструментальної музики художніх колективів з України, Литви та інших країн. На концерті виступило тріо бандуристок з України під керівництвом народної артистки України Т.Маломуж;

- 25 травня 2013 р. у рамках IV Міжнародного театрального фестивалю дитячих і молодіжних театрів «Вільнюська рампа - 2013» у Вільнюсі з виставою «В об’єктиві – жінка» виступала Київська театр-студія «Образ»;

- 25-29 вересня 2013 у 8-му міжнародному фольклорному фестивалі «Покровські дзвони» взяв участь український колектив «Гречаники» (селище Велика Димерка Київської області);

- 6 жовтня 2013 р. у Вільнюсі презентовано міжнародний музейний проект «Сергій Параджанов. Кіногеній невгамовної фантазії»;

- 25-27 жовтня 2013 р. у культурному центрі м.Рокішкіс у Міжнародному театральному фестивалі «INTERRAMPA 2013» взяла участь актриса, директор Київської театр-студії «Арт-директор OBRAZY» О.Міхнєвич.

Протягом звітного періоду Посольство приділяло окрему увагу роботі з українською громадою Литви. Традиційно на високому рівні, спільно з українською громадою Литви, у березні 2013 р. було організовано низку меморіальних заходів із відзначення 199-ї річниці з дня народження Т.Г.Шевченка:

- 7 березня 2013 р. у приміщенні Посольства України відбувся святковий вечір, присвячений пам’яті Т.Шевченка, у якому взяли участь депутати Сейму Литви, співробітники МЗС Литви, представники української громади, творчої інтелігенції та провідні литовські ЗМІ;

- 9 березня 2013 р. відбулася традиційна урочиста церемонія покладання квітів від Посольства України та українських організацій Литви до пам’ятної дошки Т.Шевченка на будівлі Вільнюського університету, а також до пам’ятника Кобзареві у Старому місті;

- 9 березня 2013 р. у продовження меморіальних заходів в українській Світлиці у приміщенні Будинку нацменшин м.Вільнюс відбулися святкові збори, присвячені пам’яті Т.Шевченка. Перед учасниками заходу з промовою виступив Посол України.

- 21-29 листопада 2013 р. Посольство провело низку меморіальних заходів, присвячених вшануванню пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 рр. в Україні:

- 21 листопада 2013 р. у філіалі Музею жертв геноциду ЛР була відкрита виставка, присвячена жертвам Голодомору;

- 22 листопада 2013 р. було проведено мітинг-реквієм, присвячений вшануванню пам’яті жертв Голодомору в Україні 1932-1933 рр., який  відбувся біля пам’ятника литовським жертвам геноциду в центрі Вільнюса;

- 23 листопада 2013 р. у церкві Святої Трійці (м. Вільнюс) було відправлено поминальну панахиду, присвячену жертвам Великого голоду 1932-1933 років в Україні;

- 28-29 листопада 2013 р. у Сеймі ЛР було відкрито експозицію, присвячену жертвам Голодомору в рамках заходів Вільнюського саміту «ЄС-Східне партнерство», яка експонуватиметься протягом I півріччя 2014 р. в інших містах Литви.

На запрошення Посольства у всіх заходах взяли участь актив та представники української громади Вільнюса.

Посольство провело відповідну роботу із забезпечення висвітлення у литовських ЗМІ тематики Голодомору 1932-1933 років в Україні. 22 листопада 2013 р. на Литовському національному радіо в рамках україномовної програми „Калинові грона” було підготовлено тематичну передачу про Голодомор 1932-1933 років в Україні. Інформацію про заходи Посольства з вшанування жертв Голодомору було розміщено у низці провідних литовських ЗМІ, зокрема на інформаційних порталах «Еlta», «Делфі» та «BNS».

У рамках робочого візиту третього Президента України В.Ющенка до Литви (23-24.11.2013 р.) Посольство організувало церемонію покладання квітів від імені Третього Президента України до пам’ятника литовським жертвам геноциду. У заході взяли участь представники Посольства, литовська громадськість, українська громада, представники ЗМІ. За підтримки Посольства у Сеймі ЛР відбулася демонстрація документальних фільмів, присвячених пам’яті жертв Великого голоду 1932-1933 років в Україні.

В.Ющенко взяв участь у Міжнародній конференції «Ми в Європі чи Європа без нас?», організовану Фондом Єжи Гедройца (Литва) і Центром Броніслава Жеремка (Польща). Участь у заході також взяли депутат Європарламенту В.Ландсбергіс та колишній Міністр закордонних справ Польщі А.Ротфельд, представники литовських політологічних та експертних кіл, а також експерти з України, Польщі, Німеччини, Великобританії.

З метою популяризації української європейської ідентичності, історії та культури напередодні Вільнюського саміту «ЄС-Східне партнерство» 23-24 листопада 2013 р. за підтримки Посольства було проведено широкомасштабний іміджевий захід – культурно-мистецьку акцію «Українське містечко у Вільнюсі».

У заході взяли участь Посол України, співробітники Посольства, представники української громади Литви, литовська громадськість, а також провідні литовські ЗМІ. У рамках акції було представлено флеш-моб «Європейський пазл», фестиваль сучасної української музики, тематичні майстер-класи та страви української кухні.

Посольство на постійній основі докладало зусиль для максимального забезпечення потреб українських громад та, особливо, недільних шкіл, книжками та підручниками. Протягом звітного періоду відбулося значне поповнення фондів українських класів сучасними посібниками та книгами на тему україністики.

За підтримки Посольства 9 вересня 2013 р. відновила роботу українська недільна школа при Українській греко-католицької церкви Святої Трійці, директором якої є активіст української громади м.Вільнюс Р.Скробач.

Серед перспективних проектів культурно-гуманітарного співробітництва між двома країнами на окрему увагу заслуговує робота з підготовки до масштабного святкування 200-річчя з дня народження Т.Шевченка та проведення Днів культури України у Литві у 2014 р.

2014 рік

Гуманітарне співробітництво у 2014 році

Конкретні напрямки культурно-гуманітарного співробітництва у 2014 році визначалися положеннями підписаної у ході офіційного візиту Президента України до Литовської Республіки (далі - ЛР) 6 лютого 2013 р. Дорожньої карти стратегічного партнерства між Україною і ЛР на 2013-2014 роки, Програми культурного співробітництва між Міністерством культури України та Міністерством культури ЛР на період 2012-2015 роки, Рамкової угоди про співробітництво між Міністерством культури і мистецтв України та Міністерством культури ЛР (квітень 2001), Угоди між Міністерством культури України та Міністерством культури Литовської Республіки про захист культурної спадщини (підписана 26.11.2009 р.).

Робота із забезпечення розвитку культурно-гуманітарного співробітництва між Україною та Литовською Республікою спрямовувалася на виконання таких пріоритетних завдань:

- відзначення спільно з українськими громадськими організаціями Литви національних та державних свят і ювілеїв, надання їм підтримки для реалізації культурно-гуманітарних та освітніх проектів;

- надання сприяння у проведенні публічних заходів на підтримку України неурядовим організаціям Литви та українській громаді;

- залучення українського культурно-мистецького середовища до культурного простору Литви, популяризація української культури у Литві;

- надання сприяння в поглибленні практичного співробітництва і взаємодії між Міністерством культури України та Мінкультури ЛР, МОН України та Міністерством освіти Литви;

- розвиток та підтримка співробітництва між навчальними закладами України і Литви.

Пріоритетним напрямом роботи установи у 2014 р. було відзначення 200-річчя з дня народження українського поета Тараса Шевченка та проведення Днів культури України у ЛР 16-17 жовтня 2014 року.

У заходах в рамках Днів культури (перші і єдині Дні культури України у 2014 р.), взяла участь делегація України на чолі з Міністром культури України Євгеном Нищуком.

16 жовтня 2014 р. відбулося урочисте відкриття Днів культури України та пройшли Шевченківські літературні читання у Вільнюському університеті.

У Шевченківських читаннях взяли участь відомі українські письменники П.Вольвач, С.Грабар та В.Журба, а також відомий литовський поет В.Бразюнас, які читали вірші великого Кобзаря українською та литовською мовами.

17 жовтня 2014 р. у приміщенні Литовського національного драматичного театру з великим успіхом відбулася прем’єра вистави «Катерина» Тараса Шевченка Національного академічного українського драматичного театру ім.М. Заньковецької.

Проведення Днів культури України у Литві, що відбулося за організаційно-технічного сприяння та активної участі Посольства України, стало важливою подією у культурному та громадському житті Литви.

Посольство також ініціювало проведення Вечорів українського кіно, присвячених життю і творчості Т.Шевченка та О.Довженка, що з успіхом пройшли у Спілці кінематографістів Литовської Республіки 22-26 вересня 2014 р.

Крім цього, Посольство спільно з литовською стороною та українською громадою проводило протягом року низку інших заходів до 200-річчя Тараса Шевченка, зокрема, Шевченківські літературні читання, меморіальний вечір, присвячений 200-річчю Т.Г.Шевченка за участі українського співака О.Долі, ІІІ-ій фестиваль “Тарасові зорі”, проведення Дня поезії разом з литовськими поетами-членами Спілки письменників Литви, перекладачами української поезії на литовську мову, де звучали вірші Т.Шевченка тощо.

Помітною протягом звітного періоду стала реалізація низки масштабних культурно-гуманітарних акцій на підтримку України, які мали широкий суспільний резонанс у Литві.

- 11 березня 2014 р. – багатотисячна громадська акція «Одне серце» на підтримку України та засудження окупації Криму (у центрі Вільнюса, за участі Спікера Сейму ЛР Л.Граужинєнє, Прем’єр-міністра ЛР А.Буткявічюса) під час якої відбулося розгортання 250-метрових Державних прапорів України та Литви у формі серця;

- 11 квітня 2014 р. – резонансний публічний українсько-литовський захід на протидію російській пропаганді «Інформація – наш захист» (у «Республіці Ужупіс»);

- 23 серпня 2014 р. – спільний українсько-литовський захід з нагоди Дня Незалежності України із розгортанням 250-метрового прапору України (у центрі Вільнюса, за участі Президента ЛР Д.Грібаускайтє);

- 18 вересня 2014 р. - акція українських студентів на підтримку України (у Вільнюсі на площі Європи, за участі мера Вільнюса А.Зуокаса, студентів з України);

- 21 вересня ц.р – проведення велелюдного «Маршу миру» на підтримку України, який завершився виступом українського гурту «ТаРута» (у Вільнюсі);

- 9 листопада 2014 р. – концерт видатного українського акордеоніста В.Зубицького на підтримку України (у Литовській національній філармонії, мав широкий резонанс);

- 15 грудня 2014 р. - благочинний гала-концерт на підтримку України, який проходив під патронатом Президента Литви Д.Грібаускайтє (у Палаці Великих князів Литви, за участі першого Глави Литовської держави В.Ландсбергіса).

Учасники концерту – відомі українські та литовські виконавці (заслужені артистки України сестри Тельнюк з українським тріо віолончелістів, литовська фольклорна співачка Вероніка Павільонєнє з ансамблем Blezdinga, саксофоніст Пятрас Вішняускас, гітаристи Робертас Семенюкас та Ауреліюс Глобіс, скрипаль Збігнев Левіцкіс, оркестр Збройних сил Литви) виконали українські і литовські пісні та інструментальні музичні твори.

Мета проекту – створення руху солідарності міжнародного масштабу, у якому братимуть участь громадяни багатьох країн, які підтримують боротьбу України за свободу, суверенітет і територіальну цілісність.

Зазначений захід мав широкий громадський резонанс у Литві та широко висвітлювався українськими та литовськими ЗМІ: Українським 5-им каналом та Литовським каналом LRT «Культура», Baltic News Service, Alfa.

У рамках заходу зібрано 44 000 литів (12 694 євро), які будуть спрямовані до Дніпропетровського військового шпиталю на лікування та протезування українських бійців АТО.

Важливою складовою культурно-гуманітарної роботи стало проведення низки заходів з відзначення 23-ї річниці Незалежності України:

- 22 серпня 2014 р. - святковий концерт українського ансамблю «Світлиця», присвячений Дню Незалежності України та 200-річчю Т.Шевченка (у Вільнюському Будинку офіцерів);

- 23 серпня 2014 р. - концерт української співачки Руслани Лижичко на центральній Кафедральній площі Вільнюса, який проходив під гаслом «Запаліть вогонь єдності з Україною» та зібрав декілька тисяч мешканців та гостей Литви.

- 24 серпня 2014 р. - урочиста служба за єдину і соборну Україну, за тим - благодійний концерт зі збору коштів для України, на якому вперше прозвучала пісня «Я нам миру у Бога вимолю» на слова української поетеси Анастасії Дмитрук. Після концерту - акція «Мій лист захисникові України», у якій присутні написали листи українським воїнам у зоні АТО (в Українській греко-католицькій церкві Святої Трійці);

- 24 серпня 2014 р. - багатолюдний флешмоб, під час якого було розгорнуто 250-метровий прапор України (на центральній Кафедральній площі Вільнюса).

- 24 серпня 2014 р. - урочиста церемонія покладання квітів до пам’ятника Т.Г.Шевченку (за участі української громади Литви, представників Посольства, литовської громадськості та ЗМІ, під час якої виступив Посол України В.Жовтенко, та було виконано Державний гімн України).

- Того ж дня – резонансний веломарафон (у Вільнюсі, за участі представників Литви, Латвії, Естонії та України, який відкрив мер Вільнюса А.Зуокас). На церемонії відкриття марафону група «За українську і нашу свободу» отримала спеціальний приз Президента Литви Д.Грібаускайтє «Найбільш активній команді»;

- 24 серпня 2014 р. - виставка «За вашу і нашу свободу», на якій були представлені фотографії та артефакти з Майдану, мистецький аукціон зі збору коштів на підтримку України (у мистецькому районі Вільнюса Ужупіс);

- Українськими громадами Клайпеди, Вісагінаса, Йонави було проведено урочисті зібрання та концерти з нагоди свята.

Керівник та дипломати Посольства активно взаємодіяли з литовською стороною з метою гідного відзначення 500-річчя Битви під Оршею у Литві.

Зокрема, у Литовському музеї Палацу Радзивіллів 12 червня 2014 р. було відкрито виставку творів українського художника Андрія Холоменюка.

На церемоніїї урочистого відкриття виставки виступили художник А.Холоменюк, Посол В.Жовтенко, Міністр охорони краю ЛР Ю.Олєкас та Директор Литовського національного музею Р.Будріс.

У заході також взяли участь представники Міністерства закордонних справ ЛР, співробітники Сейму ЛР, Посол Грузії Х.Салуквадзе та інші представники дипломатичного корпусу, діячі культури та мистецтв, дипломати Посольства, представники литовської громадськості та литовських ЗМІ.

Захід супроводжувався виступом військового оркестру Міністерства охорони краю Литви.

26 вересня 2014 р.Посол В.Жовтенко взяв участь та виступив на Міжнародній конференції «1514 р. Битва під Оршею: військова перемога».

У заході взяли участь також Міністр охорони краю ЛР Й.Олєкас, Віце-міністр культури ЛР Р.Яроцкіс, доктори історичних наук з України - Андрій Федорук, Олег Суровцев, Борис Черкас та Олена Русіна, а також вчені Литви, Польщі та Білорусі.

Наразі Посольство спільно з литовською стороною опрацьовує питання встановлення пам’ятника/пам’ятної дошки великому князю Костянтину Острозькому, який здобув 500 років тому під Оршею яскраву перемогу над московитами.

Посольство продовжувало надавати всебічного подальшого сприяння у налагодженні прямих зв’язків між освітніми та науковими інституціями України та Литви з метою запровадження серед молоді України стандартів європейської освіти та підготовки висококваліфікованих спеціалістів європейського рівня.

- З метою забезпечення інтелектуальної підтримки українців Університет ім.М.Ромеріса пропонує українським студентам здобути ступінь бакалавра та магістр в різних галузях соціальних, гуманітарних та комп’ютерних наук;

- 20 березня 2014 р. у Вільнюському університеті відбулося підписання Угоди про співробітництво між Прикарпатським національним університетом імені В.Стефаника та Вільнюським університетом.

- 15 квітня 2014 р. у Литві перебувала делегація учнів та викладачів Дніпропетровського та Переяслав-Хмельницького центрів професійно-технічної освіти, з якою зустрівся Посол В.Жовтенко та дипломати Посольства;

- 25 квітня 2014 р. та 19 вересня 2014 р. перебували студенти факультету міжнародних відносин Львівського національного університету ім.І.Франка, які є учасниками програми Єврошколи «Литва: історія успішного вибору». Українські студенти відвідують Литву за проектом "Європейська школа: Литва - історія успішного вибору";

- 16 вересня 2014 р. у Литві перебувала делегація на чолі з Директором Департаменту освіти та науки Дніпропетровської державної адміністрації А.Демчуком та викладачів Шауляйського професійного центру професійно-технічної освіти, з якими зустрівся Посол України В.Жовтенко та дипломати Посольства;

- 24 жовтня 2014 р. делегація Шяуляйського центру професійної освіти Литви у складі директора центру та педагогічних працівників у рамках міжнародного проекту про співпрацю навчальних закладів відвідала Державний професійно-технічний навчальний заклад «Західно-Дніпровський центр професійно-технічної освіти».

У лютому 2015 року делегація ЗДЦ ПТО планує здійснити візит до Шяуляйського центру з метою ознайомлення з сучасним обладнанням, яке буде використовуватися у торгівлі з 2015 року. До складу делегації увійдуть педагоги та учні центру, які візьмуть участь у семінарах та майстер-класах на базі навчальних закладів сфери обслуговування Литви;

За сприяння та безпосередньої участі Посольства Литвою вживаються заходи щодо допомоги дітям із сімей учасників АТО.

28 жовтня 2014 р. Посол В.Жовтенко зустрівся з дітьми родин учасників АТО, які прибули до Литви на запрошення Литовського центру дітей та молоді для відпочинку. Програма перебування дітей у Литві мала на меті ознайомити їх зі спільною історією України та Литви та відвідати визначні місця Вільнюса та Тракаю.

Приїзд ще однієї групи дітей планується на початок 2015 р.

9 грудня 2014 р. Посол В.Жовтенко відвідав учбовий заклад «Вільнюський будинок литовців», де зустрівся з українськими дітьми (8 осіб) з родин учасників АТО, які перебувають у Литві на навчанні за підтримки Міністерства освіти та науки Литви.

За інформацією Міністерства освіти та науки ЛР у січні 2015 р. очікується прибуття ще однієї групи дітей. Українські діти житимуть і навчатимуться у «Вільнюському будинку литовців» до 1 вересня 2015 р.

Уряд Литви виділив на навчання українських школярів 330000 литів (95 000 євро).

2015 рік

Протягом 2015 року спостерігалася висока обопільна зацікавленість у поглибленні і розширенні культурно-гуманітарного співробітництва, в основі якого лежать давні і тісні зв'язки між українським і литовським народами. У рамках дії Програми співробітництва між Міністерством культури України і Міністерством культури Литовської Республіки на 2012-2015 рр. реалізувалися спільні заходи у рамках відзначення 200-річчя з Дня народження Т.Г.Шевченка.

29-30 квітня 2015 р. відбувся візит Міністра культури Литви Ш.Бірутіса до України у рамках якого було обговорено низку актуальних питань двостороннього співробітництва у галузі культури, зокрема оновлення Програми співробітництва між Міністерством культури України та Міністерством культури Литовської Республіки, взаємодії у сфері охорони культурної спадщини, практичного аспекту взаємодії, а також можливості адаптації досвіду Литовської Республіки у реформуванні галузі культури.

12-13 та 15-16 жовтня 2015 р. у Національному музеї Тараса Шевченка та Національній академії мистецтв України пройшов цикл семінарів по обміну досвідом у сфері культурної політики між Україною та Литовською Республікою.

2 грудня 2015 р. у рамках робочого візиту Президента України П.Порошенка до Литви Міністра культури України В.Кириленком та Литви Ш.Бірутісом було підписано Програму співробітництва між Міністерством культури України та Міністерством культури Литовської Республіки на 2016-2020 рр.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux