Портал в режимі тестування та наповнення
Українці у Литві
Опубліковано 17 серпня 2012 року о 13:38

1. Історичні етапи та передумови появи закордонних українців на території Литовської Республіки

Українська національна меншина у Литві має досить глибокі історичні і культурні традиції. Протягом віків у Литві перебували і творили такі видатні діячі України, як Т.Г.Шевченко, Мелетій Смотрицький, Яків Головацький, Св.Йосафат (в миру – Іван Кунцевич, канонізований у 1967 релігійний діяч уніатської церкви), інші.

З 1928 року до серпня 1940 року в Каунасі діяло Литовсько-українське товариство. Воно інформувало литовців про українські проблеми і видавало бюлетень „Lietuviu Ukrainieciu Draugujois Zinios”. В роботі Товариства брали участь відомі на той час діячі В.Ворона, Ю.Мінів, П.Форостяний, головою був проф.М.Біржішка. 4 квітня 1929 року по литовському радіо пролунала перша півгодинна передача, підготовлена Литовсько-українським товариством.

У жовтні 1933 року у Каунасі було зареєстровано Українську національну громаду Литви. Вона, однак, проіснувала лише чотири роки. На початку 1934 року в Каунасі було засновано Культурно-освітнє товариство українців у Литві.

Після інкорпорації Литовської Республіки до СРСР у 1940 році та після закінчення Другої світової війни кількість українців в Литовській Республіці значно зросла: якщо за переписом 1959 року їх число становило 17 692 осіб, то у 1989 44 789.

2. Кількісний та соціальний склад етнічних українців, місця їх компактного проживання

На даний час українці – четверта за величиною національна меншина Литви.

За даними перепису 2012 року, у Литовській Республіці проживає 16 тисяч етнічних українців, які складають 0,65 % населення Литви. Після відновлення незалежності близько 7 тисяч виїхали на Батьківщину. Українці переважно мешкають в містах: Вільнюсі (7 159), Клайпеді (4 652), Каунасі (1 906), Шяуляї (875), Вісагінасі (1 583), Йонаві (431 або 1,6 % всіх жителів), серед сільського населення українці складають близько 0,4 % всіх жителів. Дані перепису 2011 року будуть оприлюдненні до кінця 2012 року.

Соціальний склад українців Литви – люди з доходами середніми або нижче середніх, багато людей пенсійного віку.

Після відновлення незалежності Литви майже всі українці стали громадянами Литовської Республіки, вони користуються тими ж правами і обов’язками, як і інші громадяни Литви.

Наразі громада не охоплює більшості українського населення Литви. Це зумовлено великою розпорошеністю українців, рееміграцією. Так чи інакше в організованому національному житті українства Литви бере участь 300-400 осіб.

3. Правова база Литовської Республіки у сфері взаємовідносин з національними меншинами, діяльність державних органів, які займаються питаннями національних меншин щодо підтримки закордонних українців

29.11.2012 р. у Вільнюсі затверджена Рада з питань нацменшинств нового складу на 2012-2015 рр. До нового складу увійшли  представники 18 національностей, у тому числі голова громади українців Вільнюса – Наталя Шертвітєнє та голова асоціації українців Прибалтики – Леонід Трегуб.

З 1 січня 2010 р. за політику національних меншин, у т.ч. й української громади, відповідає відділ у справах нацменшин Міністерства культури ЛР (координація та фінансування культурних проектів національних меншин) та Міністерство освіти ЛР (функціонування недільних шкіл).

З липня 2015 р. свою діяльність розпочинає Департамент нацменшин при Уряді ЛР, який буде виконувати етнополітичні аналізи та співпрацювати з державними і муніципальними установами, неурядовими організаціями, а також з дипломатичними представництвами.

4. Наявність громадських об’єднань та організацій, їхній статус, діяльність, керівництво

У Литві існує 10 організацій українців.

1. Громада українців м.Вільнюс (заснована в 1988 році)

Голова - Наталя Шертвітєнє

Адреса: Vilniaus ukrainieciu bendrija, Raugyklos g. 25, 2001 Vilnius, Lietuva

mob.(370)67026739

e-mail: vilnius.hromada@gmail.com

 

2. Асоціація українців м.Клайпеда (заснована в 1993 році)

Голова – Леонід Трегуб.

Адреса: Klaipedos ukrainieciu bendrija, J.Simonaites, 21-72, 5814 Klaipeda

tel.: (370) 46 325 693  mob.(370) 61068400

e-mail: leonid.tregub8@gmail.com

 

3. УКРАЇНСЬКИЙ КУЛЬТУРНО-ПРОСВІТНИЦЬКИЙ ЦЕНТР "РОДИНА".   .

До Центру "РОДИНА" входить:

АНСАМБЛЬ УКРАЇНСЬКОЇ ПІСНІ "РУШНИЧОК" , ДІВОЧИЙ АНСАМБЛЬ  "КАЛИНА" та  УКРАЇНСЬКА НЕДІЛЬНА ШКОЛА.   

ГОЛОВА ЦЕНТРУ -  ЛІДІЯ ТРИГУБ.

tel.: (370)6 1227694, (370) 60738056, 

e-mail: rodynaklaipeda@gmail.com. 

Адреса: вул. ПІЛЕС 2А.    

 

4. Український вокальний ансамбль „Просвіт” в м.Клайпеда (існує з 2001 року)

Керівиник - І.Пятрульонєнє.

Український ансамбль “Просвіт”: Kretingos g. 19-5, Klaipeda  92216, Lietuva

mob. (370)68397118

e-mail: prosvit@takas.lt

В ансамблі співають також учні української недільної школи та їхні батьки.

 

5. Факультатив української мови м.Клайпеда розпочав роботу у лютому 1981 року.

Вчитель – Надія Лукіна.

Адреса: Laukininku g., 28 Klaipeda LT-95145

mob. (370)61645379

e-mail: lukiny.dom@gmail.com

 

6. Товариство українців м.Вісагінас (засновано в 1992 році)

Голова – Світлана Черткова.

В 1990 році було сформовано український клас на базі „Рідної школи” Центру національних культур м.Вісагінас.

При Центрі національних культур м.Вісагінас у 1993 році було створено ансамбль української пісні і танцю, який постійно бере участь у різноманітних конкурсах як місцевого, так і регіонального масштабу.

Адреса: Visagino ukrainieciu draugija, Kosmoso g. 10/1, LT 31118 Visaginas, Lietuva

mob. (370)65524295

e-mail: kalyna2014@gmail.com

 

7. Громада українців м.Йонава (заснована в 1990 році на базі українського гуртка)

Голова Громади українців м.Йонава – Надія Арлаускєнє.

Адреса: Jonavos ukrainieciu bendrija, A.Kulvіecio g., 19-22, LT 5000, Jonava, Lietuva

mob. (370) 676 59799

e-mail: ro9bite@gmail.com

 

8. Асоціація литовських та українських істориків.

Наприкінці 2000 року була створена Асоціація литовських та українських істориків.

Головою є Алдона Василяускєнє.

Адреса: Lietuviu ukrainieciu istoriku asociacija, A.Vivulskio g. 15-12, 2006 Vilnius

e-mail: aldona.vasiliauskienee@gmail.com 

 

9. Сімейний вокально-інструментальний ансамбль „Світлиця” (м.Вільнюс).

Сімейний вокально-інструментальний ансамбль „Світлиця” створено в 1991 році. Колектив проводить велику просвітницьку діяльність, бере активну участь в культурних заходах, які організує Громада українців у Литві. В репертуарі ансамблю як українські народні, так і сучасні пісні. „Світлиця” є неодноразовим учасником та лауреатом фестивалів і конкурсів, що проводилися в Україні, Чехії, Польщі та Словаччині.

Керівники ансамблю „Світлиця” – Оксана і Роман Ластов'яки. Останнім часом керівники ансамблю постійно мешкають в Польщі.

Адреса: Vilniaus ukrainieciu bendrija, Raugyklos 25, LT 2001, Vilnius, Lietuva

e-mail: svitlycia@wp.pl 

 

10. Одним з місць регулярних зборів української діаспори й осередком духовного життя громади є Українська греко-католицька церква Пресвятої Трійці у Вільнюсі, служба в якій ведеться українською мовою. При церкві є недільна школа.

Церква Святої Трійці була побудована у 1514 році на кошти литовського гетьмана та українського князя Костянтина Острозького. Діяльність святині пов’язана з багатьма відомими історичними особами України, Литви, Польщі, Білорусі, зокрема, князями Острозькими, королями Сигізмундом ІІ і Сигізмундом ІІІ, Т.Шевченком, митрополітом Іпатієм Потієм, графом Тишкевичем, А.Міцкевичем, а також святим греко-католицької церкви Йосафатом.

Декілька разів церква перебудовувалася, але на сьогоднішній день зберегла форми бароко, в її інтер’єрі збереглися унікальні старовинні фрески та архітектурні елементи ренесансу. В радянські часи церква була облаштована під лабораторію Вільнюського технічного університету. В повоєнні роки церкві було завдано шкоди, зокрема зруйновано металеву підлогу з малюнками, настінні розписи, головний вівтар, а також каплицю Святого Луки й дзвіницю. Церква потребує капітального ремонту, наразі ведуться роботи.

У роки національного відродження українська та литовська громадськість доклала всіх зусиль, щоб легалізувати віру католиків східного обряду в Литві, повернути віруючим церкву Святої Трійці. Після відновлення незалежності Литовської Республіки церква була повернена її власникам – уніатській релігійній громаді.

Постановою Уряду ЛР Українська греко-католицька громада була офіційно зареєстрована 18 лютого 1991 року. 14 лютого 1992 року Уряд, зважаючи на прохання представників  монастиря Св.Василія Великого надати монастирю права юридичної особи, вирішив визнати представництво чернечого Чину Св.Василія Великого релігійним центром.

У 2014 р. Українській греко-католицькій церкві Святої Трійці у Вільнюсі виповнилося 500 років.

Вільнюська церква Пресвятої Трійці греко-католицького обряду :

Vilniaus Svc. Trejubes Graiku-Apeigu, Catoliku baznycia, Ausros Vartu, 7 B, LT 2001, Vilnius

mob. (3705) 2122 578

e-mailjosafatosbm@gmail.com.

5. Забезпечення культурних, соціальних, інформаційних, освітніх, мовних та політичних потреб українців

Стан забезпечення культурних, соціальних, інформаційних, освітніх, мовних та політичних потреб української меншини з боку Литви є задовільним. Майже всі осередки українських громад мають свої приміщення, де проводять різного роду культурні й громадські заходи, зустрічі, концерти, літературні вечори, збори, присвячені різній тематиці. У цих осередках є матеріал по історії і культурі України, створені бібліотеки. Приміщення використовуються також для роботи недільних шкіл або занять творчих колективів. Експлуатаційні послуги сплачуються або з державного бюджету (у Вільнюсі, Вісагінасі), або з коштів самої громади з використанням пільг на оренду та утримання (Клайпеда).

Джерел для фінансування культурних проектів національних меншин три – Департамент національних меншин, Міністерство культури Литви та Самоврядування міста. Ці установи проводять конкурс проектів, за результатом якого найкращі проекти фінансуються.

Представники майже всіх громад висловлюють побажання до інституцій України виділити їм кошти на придбання музичних інструментів, національних костюмів, забезпечення літературою та періодичною пресою.

Згідно чинного законодавства ЛР, українці можуть вивчати рідну мову на факультативах або недільних школах. Зараз в Литві існує 3 недільні школи (у Вільнюсі, Вісагінасі та Клайпеді), також факультативний курс української мови при Вільнюському університеті.

Власного друкованого видання українці не мають, але на першому національному каналі щотижня транслюється україномовна програма „Трембіта”; кожні два тижні в ефір виходить радіопрограма українською мовою „Калинові грона”.

6. Контактні дані організацій закордонних українців та їхніх керівників

У Литві існує 10 організацій українців.

1. Громада українців м.Вільнюс (заснована в 1988 році)

Голова - Наталя Шертвітєнє

Адреса: Vilniaus ukrainieciu bendrija, Raugyklos g. 25, 2001 Vilnius, Lietuva

mob.(370)67026739

e-mail: sertvytiene@gmail.com

 

2. Товариство українців м.Вісагінас (засновано в 1992 році)

Голова – Світлана Черткова.

В 1990 році було сформовано український клас на базі „Рідної школи” Центру національних культур м.Вісагінас.

При Центрі національних культур м.Вісагінас у 1993 році було створено ансамбль української пісні і танцю, який постійно бере участь у різноманітних конкурсах як місцевого, так і регіонального масштабу.

Адреса: Visagino ukrainieciu draugija, Kosmoso g. 10/1, LT 31118 Visaginas, Lietuva

mob. (370)65524295

e-mail: kalyna2014@gmail.com

 

3. Громада українців м.Йонава (заснована в 1990 році на базі українського гуртка)

Голова Громади українців м.Йонава – Надія Арлаускєнє.

Адреса: Jonavos ukrainieciu bendrija, A.Kulvіecio g., 19-22, LT 5000, Jonava, Lietuva

mob. (370) 676 59799

e-mail: ro9bite@gmail.com

 

4. Асоціація українців м.Клайпеда (заснована в 1993 році)

Голова – Леонід Трегуб.

Адреса: Klaipedos ukrainieciu bendrija, J.Simonaites, 21-72, 5814 Klaipeda

tel.: (370) 46 325 693  mob.(370) 61068400

e-mail: leonid.tregub8@gmail.com

 

5. УКРАЇНСЬКИЙ КУЛТУРНО-ПРОСВІТНИЦЬКИЙ ЦЕНТР "РОДИНА".   .

До Центру "РОДИНА" входить:

АНСАМБЛЬ УКРАЇНСЬКОЇ ПІСНІ "РУШНИЧОК" , ДІВОЧИЙ АНСАМБЛЬ  "КАЛИНА" та  УКРАЇНСЬКА НЕДІЛЬНА ШКОЛА.   

ГОЛОВА ЦЕНТРУ -  ЛІДІЯ ТРИГУБ.

tel.: (370)6 1227694, (370) 60738056, 

e-mail:  rodynaklaipeda@gmail.com. 

Адреса: Ukrainieciu kulturos ir svetimo centras “Rodyna”, Statybininku pr. 28-85, 5810 Klaipeda.    

 

6. Український вокальний ансамбль „Просвіт” в м.Клайпеда (існує з 2001 року)

Керівиник - І.Пятрульонєнє.

Український ансамбль “Просвіт”: Kretingos g. 19-5, Klaipeda  92216, Lietuva

mob. (370)68397118

e-mail: prosvit@takas.lt

В ансамблі співають також учні української недільної школи та їхні батьки.

 

7. Факультатив української мови м.Клайпеда розпочала роботу у лютому 1981 року. Вчитель – Надія Лукіна.

Адреса: Laukininku g., 28 Klaipeda LT-95145

mob. (370)61645379

e-mail: lukiny.dom@gmail.com

 

8. Асоціація литовських та українських істориків.

Наприкінці 2000 року була створена Асоціація литовських та українських істориків. Головою є Алдона Василяускєнє.

Адреса: Lietuviu ukrainieciu istoriku asociacija, A.Vivulskio g. 15-12, 2006 Vilnius

e-mail: aldona.vasiliauskienee@gmail.com

 

9. Сімейний вокально-інструментальний ансамбль „Світлиця” (м.Вільнюс).

Сімейний вокально-інструментальний ансамбль „Світлиця” створено в 1991 році. Колектив проводить велику просвітницьку діяльність, бере активну участь в культурних заходах, які організує Громада українців у Литві. В репертуарі ансамблю як українські народні, так і сучасні пісні. „Світлиця” є неодноразовим учасником та лауреатом фестивалів і конкурсів, що проводилися в Україні, Чехії, Польщі та Словаччині.

Керівники ансамблю „Світлиця” – Оксана і Роман Ластов'яки. Останнім часом керівники ансамблю постійно мешкають в Польщі.

Адреса: Vilniaus ukrainieciu bendrija, Raugyklos 25, LT 2001, Vilnius, Lietuva

e-mail: svitlycia@wp.pl

 

10. Одним з місць регулярних зборів української діаспори й осередком духовного життя громади є Українська греко-католицька церква Пресвятої Трійці у Вільнюсі, служба в якій ведеться українською мовою. При церкві є недільна школа.

Церква Святої Трійці була побудована у 1514 році на кошти литовського гетьмана та українського князя Костянтина Острозького. Діяльність святині пов’язана з багатьма відомими історичними особами України, Литви, Польщі, Білорусі, зокрема, князями Острозькими, королями Сигізмундом ІІ і Сигізмундом ІІІ, Т.Шевченком, митрополітом Іпатієм Потієм, графом Тишкевичем, А.Міцкевичем, а також святим греко-католицької церкви Йосафатом.

Декілька разів церква перебудовувалася, але на сьогоднішній день зберегла форми бароко, в її інтер’єрі збереглися унікальні старовинні фрески та архітектурні елементи ренесансу. В радянські часи церква була облаштована під лабораторію Вільнюського технічного університету. В повоєнні роки церкві було завдано шкоди, зокрема зруйновано металеву підлогу з малюнками, настінні розписи, головний вівтар, а також каплицю Святого Луки й дзвіницю. Церква потребує капітального ремонту, наразі ведуться роботи.

У роки національного відродження українська та литовська громадськість доклала всіх зусиль, щоб легалізувати віру католиків східного обряду в Литві, повернути віруючим церкву Святої Трійці. Після відновлення незалежності Литовської Республіки церква була повернена її власникам – уніатській релігійній громаді.

Постановою Уряду ЛР Українська греко-католицька громада була офіційно зареєстрована 18 лютого 1991 року. 14 лютого 1992 року Уряд, зважаючи на прохання представників  монастиря Св.Василія Великого надати монастирю права юридичної особи, вирішив визнати представництво чернечого Чину Св.Василія Великого релігійним центром.

У 2014 р. Українській греко-католицькій церкві Святої Трійці у Вільнюсі виповнилося 500 років.

 

Вільнюська церква Пресвятої Трійці греко-католицького обряду :

Vilniaus Svc. Trejubes Graiku-Apeigu, Catoliku baznycia, Ausros Vartu, 7 B, LT 2001, Vilnius

mob. (3705) 2122 578

e-mail: josafatosbm@gmail.com.

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux