• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Автономний преференційний торговий режим ЄС для України
Опубліковано 21 березня 2021 року о 09:06

З 23 квітня 2014 р. діє автономний преференційний торговий режим ЄС для українських товарів

Офіційний журнал Європейського Союзу 22 квітня 2014 р. опублікував Регламент Європейського Парламенту та Ради ЄС №374/2014 "Про скорочення або скасування митних зборів на товари, що походять з України" (далі - Регламент (ЄС) №374/2014), яким з 23 квітня 2014 р. введено у дію автономний преференційний торговий режим (далі – АПТР) для українських товарів, що експортуються до ЄС.

За основу введення АПТР взято домовленості щодо лібералізації доступу до ринку ЄС у рамках Угоди про асоціацію, зокрема, графік скасування ввізних мит ЄС та домовленості щодо обсягів тарифних квот. При цьому, не зважаючи на те, що діятиме АПТР впродовж лише 6 місяців (до 1 листопада 2014 р.) обсяги тарифних квот залишаються на тому ж рівні, як визначено положеннями Угоди про асоціацію.

Ставки ввізного мита ЄС

Починаючи з моменту введення АПТР ставки увізного мита ЄС встановлюються на рівні, який має діяти в перший рік після запровадження вільної торгівлі між Україною та ЄС.

Переговори між Україною та ЄС завершені у 2011 році. Графіки скасування увізних мит ЄС зафіксовано на базі митного тарифу, побудованого на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів (далі – ГС) версії 2007 року. З 1 січня 2012 року у ЄС введено в дію митний тариф побудований на ГС версії 2012 року. Тому між кодами графіку скасування увізних мит та кодами діючого митного тарифу ЄС можуть бути відмінності.

Ставки ввізного мита в рамках АПТР - Додаток I до Регламенту (ЄС) №374/2014

Тарифні квоти та система імпортних ліцензій

Запровадження квотування у двосторонній торгівлі між Україною та ЄС означає, що українські виробники отримують можливість завозити певні обсяги даних товарів без справляння увізних мит. При цьому мова йде не про обмеження обсягів імпорту, а лише про те, що імпорт зазначених товарів понад визначений обсяг підпадатиме під загальний режим імпорту, тобто оподатковуватиметься за тими ж умовами які діють для України сьогодні.

Правила адміністрування тарифних квот визначаються положеннями статті 3 “Доступ в рамках тарифних квот” Регламенту (ЄС) №374/2014.

Адміністрування тарифних квот ЄС здійснюватиметься відповідно до статей 308а, 308b і 308c Регламенту (ЄЕС) № 2454/93, що встановлює правила для реалізації Митного кодексу Співтовариства, та статті 184 Регламенту (ЄС) № 1308/2013.

Опис товарів для цілей квотування - Додаток II до Регламенту (ЄС) №374/2014 

Тарифні квоти - Додаток III до Регламенту (ЄС) №374/2014 

Принцип адміністрування тарифних квот

“перший прийшов – перший обслуговується”

Адміністрування тарифних квот, визначених у додатку ІІ Регламенту ЄС, здійснюватиметься Генеральним директоратом з питань оподаткування Європейської Комісії на основі принципу “перший прийшов – перший обслуговується” незалежно від місця ввезення товарів до ЄС. Правові положення, що визначають порядок управління цими тарифними квотами, містяться у статях 308а, 308b і 308с Регламенту №2454/93.

Інформація про поточні залишки тарифних квот, які управляються на основі принципу “перший прийшов - перший обслуговується” доступна в режимі он-лайн на відповідному порталі Служби підтримки експорту:

http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/quota_consultation.jsp?Lang=en

База даних для тарифних квот на веб-сайті EUROPA відображає баланс по кожній тарифній квоті, які застосовують у поточному році, а також минулого року.

Сайт також містить деякі інші важливі відомості, зокрема, дату вичерпання конкретної тарифної квоти. Ця інформація постійно змінюється в результаті щоденних операцій. Інформація на веб-сайті EUROPA є актуальною, оскільки коригується ввечері кожного робочого дня. Вона залишається на веб-сайті незмінною до вечора наступного робочого дня.

Тарифні квоти, визначені у додатку ІІI Регламенту ЄС, віднесено до компетенції Генерального директорату ЄК відповідального за сільське господарство і розвиток сільських районів і їх адміністрування, здійснюватимуться через систему імпортних ліцензій. Різні регламенти Ради та Комісії містяться конкретні положення щодо управління тарифними квотами (в цьому випадку будуть використовуватись положення статті 184 Регламенту (ЄС) № 1308/2013).

Правила походження товарів

Підставою для застосування до товарів торговельних преференцій має стати сертифікат походження EUR.1. При цьому, діятимуть правила походження товарів відповідно до Регламенту ЄК № 2454/93, яким введено в дію імплементаційні положення Митного кодексу ЄС (Регламент Ради № 2913/92). З моменту початку тимчасового застосування торговельних положень Угоди про асоціацію будуть введені в дію правила походження товарів, які передбачені Угодою.

Протягом дії преференційного режиму сертифікати походження EUR.1 будуть видаватися ТПП України та її регіональними підрозділами.

На період дії АПТР ЄС залишає також можливість використання умов експорту в рамках режиму GSP, який діє сьогодні для України та для використання якого необхідно отримати сертифікат форми А. відповідні сертифікати наразі видає ТПП України. Таким чином, за українськими експортерами залишається право вирішувати в рамках якого режиму здійснювати експорт до ЄС: АПТР або GSP.Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux