• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
У Посольстві України у Литві відбулася презентація другого видання монографії: «На перехресті культур: Монастир і храм Пресвятої Трійці у Вільнюсі»
Опубліковано 26 вересня 2019 року о 10:35

25 вересня 2019 року у Посольстві України в Литовській Республіці відбулася важлива культурно-просвітницька подія – презентація другого виправленого та доповненого видання колективної монографії «На перехресті культур: Монастир і храм Пресвятої Трійці у Вільнюсі» (надрукована у м. Львові у 2019 р.), а також круглий стіл «Україна та Литва: дослідження спільної культурної спадщини (перспективи співпраці)». Захід відбувся за спільної ініціативи та завдяки плідній співпраці Посольства України у Литовській Республіці, Вільнюського Університету, Українського католицького університету (м. Львів), Української Греко-католицької церкви Пресвятої Трійці м. Вільнюса.

Друге видання монографії (українською та литовською мовами) було підготовлено й опубліковано науковцями Вільнюського університету та Українського католицького університету у рамках спільного проекту «Православні та унійні спільноти у Великому князівстві Литовському: історія, культура, пам’ять» за підтримки Наукової ради Литви та Міністерства освіти і науки України. У дослідженні запропоновано новий підхід до інтерпретації спільної культурної спадщини українського та литовського народів на прикладі однієї з найдавніших пам’яток та духовних центрів Вільнюса – спочатку православного, а від XVII ст. греко-католицького монастиря і храму Пресвятої Трійці, який сьогодні продовжує бути і духовним, і культурним осередком української громади Литви. Презентація першого видання монографії відбулася 28 вересня 2018 року у провідному музеї Литви Палац Великих князів литовських.

У заході, що розпочався з молитви за Україну у Церкві Пресвятої Трійці та продовжився у диппредставництві України у Вільнюсі, взяли участь Посол України у Литві Володимир Яценківський, колектив ПУ в ЛР, настоятель Української греко-католицької церкви Пресвятої Трійці м. Вільнюса о.Вінкентій (Пелих), українські, литовські науковці, зокрема, Проректор Українського католицького університету (УКУ) д.і.н. Ігор Скочиляс, Декан Гуманітарного факультету УКУ д-р Андрій Ясиновський,. Декан Дрогобицького педагогічного університету ім.І.Франка проф. Леонід Тимошенко, Декан Історичного факультету Вільнюського Університету (ВУ) д-р Рімвідас Пєтраускас, професори ВУ Альфредас Бумбляускас, Гінутє Кіркєнє, Сальвіюс Кулявічюс, Альбінас Кунявічюс. До дискусії, під час проведення круглого столу, долучилися також радник Канцелярії Уряду ЛР з питань релігії та національних меншин Діана Варнайтє, проф. Інституту Литовської мови (м.Вільнюс) Сергеюс Темчинас, проф. Університету Н.Коперника в м.Торуні (Польща) Томаш Кемпа, представник Національного історичного архіву Білорусі (м.Мінськ) Дзяніс Лісєйчіков. Захід відвідали також представники Державного історичного архіву Литви, інші представники наукових кіл Литви, студентства, української громади Литви, литовської громадськості, Литовського національного телебачення «LRT».

Активного сприяння під час проведення презентації та круглого столу, у т.ч. із забезпечення синхронних перекладів, надали Редактор періодичного видання УГКЦ Пресвятої Трійці м.Вільнюса «Слово та Голос» Василь Капкан, який здійснив переклад матеріалів монографії обома мовами, та активіст української громади м.Вільнюса Русланас Скробачас.

За результатами проведення круглого столу українські та литовські науковці визначили основні напрямки продовження спільних досліджень на найближчу перспективу, які мають охопити такі теми, як діяльність та духовний розвиток  відомих християнських діячів – мученика Макарія, митрополита Київського (IV ст.), священномученика Йосафата (Кунцевича), київського унійного митрополита Йосифа  (Вельяміна Рутського) (XVII ст.), одного з найвідоміших політичних діячів Литви українського походження гетьмана Костянтина Острозького, який заснував згаданий Храм на честь перемоги над московським військом у битві під Оршею 1514 року.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux