• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Стан українсько-литовського торгівельно-економічного та інвестиційного співробітництва
Опубліковано 08 травня 2020 року о 12:56Обсяг торгівлі товарами з ЛР у 2019 р.

(станом на 1 січня 2020 р.) 

– 1 млрд 556 млн дол. США 


Експорт товарів до ЛР у 2019 р.

(станом на 1 січня 2020 р.) 

– 411 млн дол. США

(30-те місце серед країн світу та 13-те – серед держав-членів ЄС)


Імпорт товарів з ЛР у 2019 р.

(станом на 1 січня 2020 р.) 

–  1 млрд 145 млн дол. США
(13-те місце серед країн світу та 6-те – серед держав-членів ЄС)

 

Інвестиції з ЛР
(2019 р.)

183.3 млн. дол. США

(24-те місце у світі)

 

Інвестиції з України 

(2019 р.)

14,7 млн. дол. США

(6-те місце у світі) Литва продовжує залишатися найбільшим торговельним партнером України серед країн Балтійського регіону. Протягом 2000-2019 рр. обсяги двосторонньої торгівлі товарами зросли більш як у 6 разів та досягли у 2019 році рекордного показника у 1 млрд 653 млн дол. США. За останні 15 років падіння товарообороту спостерігалося лише тричі: у 2005 р. - через скасування двосторонньої Угоди про вільну торгівлю у зв’язку із вступом Литви до ЄС, у 2009 р. - внаслідок світової економічної кризи та у 2015 р. - через економічні проблеми в Україні та вкрай несприятливу цінову кон’юнктуру на основні статті українського експорту.

До 2005 року включно Україна мала позитивне сальдо у торгівлі з Литвою. Після приєднання Литви до ЄС та припинення дії двосторонньої угоди про вільну торгівлю український експорт різко скоротився, в той час як імпорт продовжував зростати (за виключенням 2009 року, коли імпорт та експорт скоротились майже вдвічі під впливом кризових явищ в обох країнах).

Литва також є однією з небагатьох держав-членів ЄС, товарообіг з якими з початку російської агресії проти України помітно зріс. Загальний обсяг торгівлі товарами і послугами між Україною та ЛР за результатами 2019 року становив 1 млрд 653 млн дол. США (зростання, у порівнянні з показниками 2018 р., становить 32,5% чи на 431 млн дол. США).

Основні статті українського експорту товарів до Литви у 2019 р. (за даними Державної служби статистики України): продукція АПК і харчової промисловості – 31,4% від загального об'єму експорту товарів; продукція машинобудування – 13,9%; деревина і вироби з неї – 10,2%, а також чорні метали – 8,0.

Основні статті імпорту (від загального об’єму імпорту товарів): нафтопродукти – 56,2%; засоби наземного транспорту – 12,2% та добрива – 10,1%.

У структурі як експорту, так і імпорту послуг між Україною та ЛР провідне місце посідають транспортні послуги (63,1% та 60,3% відповідно від загального об’єму експорту та імпорту послуг).

За даними Державної служби статистики України, станом на 31 грудня 2019 року литовські компанії інвестували в Україну 183,3 млн. дол. США. Приріст литовських інвестицій за рік становить більше ніж на 20% (починаючи з 1 січня 2019 р., коли відповідний показник був на позначці у 150 млн. дол США). Основні сфери інвестування: оптова та роздрібна торгівля; операції з нерухомим майном; професійна, наукова та технічна діяльність; транспорт та зберігання; будівництво.

Прямі інвестиції з України в економіку Литви у 2019 році, за відкритими даними Державної служби статистики України, склали 14,7 млн.дол.США та залучалися до окремих галузей промисловості, до сфери оптової та роздрібної торгівлі, інформатики та комунікацій тощо.

У рамках реалізації інвестиційних проєктів на території України працює більше 50 підприємств з литовським капіталом, зокрема, ЗАТ «БТ Інвест» (володіє мережею супермаркетів «Новус», є основним співвласником компанії «Столиця груп» та низки інших компаній у сферах будівництва і нерухомості в Україні), «БОД Груп» (реалізує проєкти сонячних електростанцій у Херсонській області), «Трайденіс» (започаткувала низку проєктів з біологічної очистки води у Київській, Херсонській, Одеській та інших областях України), ЗАТ «Понтем», ЗАТ «Балтійос Паслаугу Групє» та ЗАТ «Рамедас» (реалізовують в Україні проєкти із забезпечення учнів загальноосвітніх шкіл якісним харчуванням), «Респекто Груп Лтд» та «Модус груп» (реалізовують в Україні різні інвестиційні проєкти у сфері відновлювальної енергетики) та багато інших.

Стан українсько-литовського торгівельно-економічного та інвестиційного співробітництва є предметом сталого аналізу у рамках двосторонніх механізмів співпраці. Зокрема, у 2015 році було запроваджено практику проведення двосторонніх українсько-литовських економічних форумів за участю Президентів України і Литви, представників органів влади, ділових та експертних кіл обох країн. Такі форуми, які організовуються Українсько-литовською Діловою радою, не тільки сприяють налагодженню нових зав’язків між українським та литовським бізнесом, але й підтриманню постійного діалогу між представниками ділових кіл та органами влади двох країн, визначенню нових перспективних сфер, напрямків та форм двостороннього співробітництва. П’ятий Українсько-литовський Економічний форум відбувся у м.Вільнюсі за участі Президента України Володимира Зеленського та Президента Литовської Республіки Гітанаса Наусєди у рамках офіційного візиту Президента нашої Держави до Литви 27 листопада 2019 року.

Питання торговельно-економічних відносин також постійно обговорюються у рамках Міжурядової українсько-литовської комісії з питань торговельно-економічного та науково-технічного співробітництва. Останнє, ХІХ засідання цієї Комісії відбулось 25-26 квітня 2019 року у м. Вільнюсі. Українську делегацію на ньому очолював Голова української частини Комісії, Міністр інфраструктури України, литовську – Голова литовської частини Комісії, Міністр економіки і інновацій. У порядку черговості, наступне засідання Міжурядової українсько-литовської комісії з питань торговельно-економічного та науково-технічного співробітництва має відбутися у 2020 році в Україні.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux