Науково-технічне співробітництво між Україною та Литвою
Українсько-литовське співробітництво у галузі науки і технологій здійснюється на підставі Угоди між Урядом України та Урядом Литовської Республіки про співробітництво у галузі науки, освіти і культури від 4 серпня 1993 року, Угоди про співробітництво в галузі освіти і науки між Міністерством освіти і науки України та Міністерством освіти і науки Литовської Республіки від 19 березня 2002 року та Програми співробітництва в галузі науки та технологій між Міністерством освіти і науки України та Міністерством освіти і науки Литовської Республіки на 2016-2020 рр.
Зокрема, активно працює спільно створена у рамках зазначених вище договірних інструментів Двостороння українсько-литовська комісія зі співробітництва у сфері науки та технологій, яка зазвичай очолюється за посадами Першим заступником міністра освіти і науки України та Заступником Міністра освіти і науки Литовської Республіки. Діяльність цієї Комісії націлена, серед іншого, на визначення та затвердження пріоритетних напрямків та проєктів у сфері науки та технологій. Крім того, Комісія оцінює виконання таких спільних проєктів та визначає порядок й умови їх фінансування.
Станом на квітень 2020 року проведено 8 засідань зазначеної вище Комісії. За 27 років успішного діалогу та співпраці науковці України та Литви разом впровадили 51 спільний проєкт (за їх кількістю це другий показник серед усіх країн, з якими зараз Україна проводить двосторонні дослідження). Зокрема, протягом 2018-2019 рр., було забезпечено успішне виконання 13 українсько-литовських науково-дослідних проєктів.
У рамках Восьмого засідання Українсько-Литовської комісії зі співробітництва у сфері науки та технологій (08 жовтня 2019 р., м. Київ) затверджено перелік 12 спільних науково-дослідних проєктів, відібраних для фінансування у 2020-2021 рр. Загалом, у конкурсі брали участь 72 проєкти від 53 ВНЗ, 18 наукових установ та 1 лабораторія. Усі вони пройшли незалежну наукову експертизу в обох країнах - саме на основі оцінок експертів Комісія приймала рішення про відбір проєктів.
Спільні проєкти, відібрані для фінансування у 2020-2021 рр., стосуються питань лікування хвороб, екології, нових матеріалів та технологій, енергозбереження тощо. У проєктах братимуть участь 8 українських вищих навчальних заклади та 4 наукові установи з різних регіонів та міст України - Києва, Одеси, Львова, Івано-Франківська, Тернополя, Харкова.
Повний перелік відібраних на 2020-2021 рік спільних проєктів можна переглянути за посиланням: https://mon.gov.ua/storage/app/media/news/%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8/2019/10/UA_Annex_UKR-08-10-19.pdf