Додаткова підтримка бізнесу та громадян, які планують працевлаштуватись у Литві у зв'язку з війною в Україні
Додаткова підтримка бізнесу та громадян, які планують працевлаштуватись у Литві у зв'язку з війною в Україні
Опубліковано 03 серпня 2022 року о 10:05
Литва започаткувала комплексну допомогу та додаткові механізми підтримки бізнесу та громадян України, які змушені були покинути Україні внаслідок повномасштабного вторгнення рф.
1. Позика «Startuok» – процентні ставки знижені на третину
Міністерство економіки та інновацій підготувало зміни до позики «Startuok», яка дозволяє українським громадянам та бізнесу, які бажають влаштуватися у нашій країні, отримати процентні ставки на третину нижче для бізнес стартапів або поточних активів.
- Позика «Startuok» пропонує кредит до 3 млн. євро на термін до 10 років та кредит до 200 000 євро для поточних активів на термін до 3 років.
Позика надається малим та середнім підприємствам, які:
- займаються бізнесом більше трьох років з дати реєстрації компанії або індивідуальної діяльності;
- ведуть соціальні проекти протягом більше п’яти років з дати заснування або дати реєстрації індивідуальної діяльності;
- засновані у Литві, починаючи з 24 лютого 2022 року, та власник яких (або акціонер, учасник або співвласник) є українським громадянином з дозволом на проживання або українською юридичною особою, яка працює більше п’яти років з дати реєстрації компанії або індивідуальної діяльності;
- працює у Литві або у іншій країні-члені ЄС;
- відповідає мінімальним критеріям надійного платника податків;
- на є банкрутом, не підлягає реструктуруванню чи ліквідації;
- не є компанією, яка зазнає труднощів, а також подала у Центр реєстрації пакет фінансових звітів за останній рік.
Кредити оформлюються та надаються компанією «Investicijų ir verslo garantijos, UAB» (INVEGA).
Більше інформації щодо позики «Startuok» можна знайти тут.
Заявки можна подавати шляхом заповнення форми заявки на вебсайті INVEGA.
2. Захід субсидій «Субсидії на робочі місця, створені українськими суб’єктами господарювання в Литовській Республіці»
Мета заходи — допомогти українським суб'єктам господарювання, які можуть здійснювати діяльність з іншої країни, забезпечити безперервність бізнесу.
У рамках цього заходу українська юридична особа, яка створила компанію у Литві, може отримати одноразову субсидію у розмірі 10 000 євро та субсидію у розмірі 5 000 євро на створення одного нового робочого місця. Загалом на субсидії заплановано виділити до 2 млн євро.
Заявником може бути юридична особа, яка не раніше 24 лютого 2022 року була зареєстрована у Литві українським суб'єктом господарювання, який діє більше одного року. Одному заявнику субсидія може бути надана на створення не більше 10 робочих місць за основним видом економічної діяльності:
стосовно заявника не порушено справу про банкрутство чи реструктуризацію;
не отримував субсидій на створення робочих місць у Литві з інших державних чи муніципальних бюджетів;
його акціонери та члени правління не включені до списку осіб, які підпадають під будь-які санкції ООН, Європейського Союзу, Литви, США чи інших країн;
заявник зобов'язується не пізніше ніж до 1 листопада поточного року створити не менше 10 робочих місць за основним видом економічної діяльності.
Захід адмініструє Громадська установа «Інвестуй у Литві» (Investuok Lietuvoje). Детальнішу інформацію можна отримати тут.
Міністерство економіки та інновацій запропонувало надання одноразових пільг висококваліфікованим робітникам, що приїжджають з-за кордону, та компаніям, які наймають представників дефіцитних професій у Литві. Громадяни Литви, які раніше емігрували з країни, а також українці, які тікають від війни, також можуть скористатися допомогою у релокації до Литви.
З метою допомоги біженцям з України, пропонується відмінити щодо них вимогу відносно списку дефіцитних професій, а також вимогу бути резидентом Литви не менш ніж протягом 5 років, також встановити бар’єр загального заробітку на нижньому рівні – 2,4 мінімальних щомісячних заробітних плат – близько 1750 євро. Заплановано, що така ініціатива принесе державі більше доходу ніж витрат. Розраховано, що професіонал, який заробляє 4,1 мінімальних щомісячних заробітних плати, виплачує близько 10,5 тисяч євро податків за рік.
Українські маленькі та середні підприємства та фізичні особи, які б хотіли почати бізнес у Литві, запрошуються на консультації до Литовського агентства з питань підприємництва та експортного розвитку.
Консультації щодо створення та розвитку бізнесу надаються за наступними питаннями:
перевезення бізнесу (до 20 співробітників) з України до Литви;
можливості для торгівлі українськими товарами у Литві;
Громадяни України можуть займатися самостійною комерційною, виробничою, креативною або професійною діяльністю у Литві. Можна обрати з двох типів діяльності: індивідуальна діяльність на базі свідоцтва або зі свідоцтвом про комерційну діяльність. Для отримання більш детальної інформації, натисніть тут.
1. За трудовим договором
Якщо ви працюєте віддалено з Литви за трудовим договором в Україні, ви платите податки в Україні.
Резиденти України не можуть сплачувати податок на прибуток у Литві по заробітній платні, отриманій за роботу в Литві від української компанії або іншої компанії, не зареєстрованої у Литві. Для отримання більш детальної інформації натисніть тут.
2. Самостійна занятість
Резидент України, який є фрілансером в Україні і сплачує там податки, але приїхав до Литви у зв’язку з військовою ситуацією в Україні та продовжує свою фріланс-діяльність у Литві за контрактами, які він склав в Україні з клієнтами до свого прибуття до Литви, тобто не складає нових контрактів у Литві, продовжує платити податки в Україні. Для отримання більш детальної інформації натисніть тут.
Компанія Invest Lithuania пропонує допомогу для міжнародних компаній. Малі підприємства можуть зв’язатися з компанією Enterprise Lithuania для отримання подальшої допомоги. Це можна зробити за електронною адресою: [email protected].