• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Українці Литви
Опубліковано 16 червня 2023 року о 18:00

Історичні етапи та передумови появи закордонних українців на території Литовської Республіки

Українська громада в Литовській Республіці має досить глибинні зв’язки з прабатьківщиною, міцні історичні і культурні традиції. Автохтонне українське населення з'явилося в Литві наприкінці XIX — на початку XX століття, коли указом імператора російської імперії мешканці низки українських поселень на Берестейщині були переселені під Вільнюс, у села Гейсишкес, Європа, Ойрани.

За радянських часів до Литви прибували представники переважно інженерно-технічної інтелігенції України. Загалом у сімдесяті-вісімдесяті роки минулого сторіччя відсоток українців серед прибулих до Литви складав у середньому 11%. Після відновлення незалежності Литви майже всі українці стали громадянами Литовської Республіки, користуються тими ж правами і обов’язками, як і інші громадяни Литви.

8 грудня 1988 року при Литовському фонді культури була створена Громада українців Вільнюсу, а 2 лютого 1989 року її зареєструвала міська адміністрація. Українців у Литві на той час проживало 44,8 тисяч. Вже з перших зборів кілька десятків майбутніх членів Громади чітко визначили пріоритети: збереження національної свідомості; зв’язки з Україною; розвиток національних культурних традицій; сповідування своєї релігії; задоволення потреб у літературі, мистецтві; створення своїх засобів масової інформації, суботніх шкіл тощо. Першим головою Громади українців Вільнюсу був Василь Капкан.


Кількісний та соціальний склад етнічних українців, місця їх компактного проживання

Українці – четверта за величиною національна громада Литви після польської, російської та білоруської. За даними Департаменту статистики ЛР, станом на 2021 рік у Литві постійно проживало близько 28 тис. етнічних українців-громадян цієї країни (1,4 % населення країни). Українці переважно мешкають у таких містах, як Вільнюс, Клайпеда, Каунас, Вісагінас, Шяуляй, Йонава.

Після 24 лютого 2022 року в Литву прибуло понад 77 тис. громадян України (практично всі з них - жінки і діти), які вимушені були тимчасово покинути свої домівки через російську військову агресію. Понад 41 тис. наших громадян подали документи і отримали дозвіл на тимчасове проживання в країні.


Правова база Литовської Республіки у сфері взаємовідносин з національними меншинами, діяльність державних органів, які займаються питаннями національних меншин щодо підтримки закордонних українців

Правова база включає Закон Литовської Республіки «Про ратифікацію Конвенції про захист національних меншин» від 17.02.2000 р.; Рамкову конвенцію про захист національних меншин від 01.02.1995 р., м. Страсбург; Закон Литовської Республіки «Про освіту» від 25.06.1991 р. 

Державними органами, які займаються питаннями національних меншин (у т.ч. щодо підтримки закордонних українців) є Департамент національних меншин при Уряді Литовської Республіки (розпочав діяльність з липня 2015 р.), а також Рада національних меншин при Міністерстві культури ЛР (є дорадчим органом, яка розпочала діяльність 08.01.2016 р.). Функціями Департаменту національних меншин при Уряді ЛР є, зокрема, координація та фінансування культурних проєктів національних меншин, вивчення та аналіз етнополітичної ситуації в Литві, співпраця з державними і муніципальними установами, неурядовими організаціями, а також з дипломатичними представництвами. Міністерство освіти Литви відповідає за функціонування суботніх та недільних шкіл. До складу Ради національних меншин, входить, зокрема, голова Громади українців м. Вільнюс Н.Шертвітєнє.


Наявність громадських об’єднань та організацій.


У Литві діють 16 зареєстрованих громадських організацій українців.


Назва організації
Посада, прізвище та ім’я керівника організації
Контактна інформація: телефон, факс, e-mail, веб-сторінка
1.
Громада українців м. Вільнюс
Голова -  Наталія Шертвітєнє
 
+37067026739; +37052161423;
[email protected]  
https://www.facebook.com/vilnius.hromada
2. 
Громадська організація «Український дім»
Голова - Віктор Чернишук
[email protected]
3.
Вісагінське українське товариство
Голова -   Світлана Парфьоновєнє
+37065248516
[email protected]
4.
Асоціація українців Йонавського району
Голова- Надія Арлаускєнє
+37067659799; +37062065367;
[email protected]
5.
Асоціація прибалтійських українців
м. Клайпеда
Голова –
Леонід Трегуб
+37046231386; +37061068400;
[email protected]
[email protected]
6.
Український культурно-просвітницький центр «Родина» м. Клайпеда
Голова – посада тимчасово вакантна.
+37067510251; +37060738056;
[email protected]
http://rodynaklaipeda.lt
7.
Українська асоціація
«Карпати»
м. Шяуляй
Голова -
Романас Чоковас


+37041505550
+37041505565
+37067745271
[email protected]
8.
Каунаське українське товариство
Голова -  
Микола Денисенко
+37061600750
[email protected]
9.
Клуб української традиційної культури та фольклору
м. Клайпеда «Просвіт»
Голова ради клубу –
Ірена Пятрульонєнє
+37068397118
[email protected]
10.
Українська греко-католицька церква Пресвятої Трійці
м. Вільнюс
Настоятель –
ієгумен отець Миколай Руслан Козелківський
(чину Святого Василія Великого)
+37063330310
[email protected]
https://www.facebook.com/osbm.lt.ua
11.
Релігійна громада Української православної церкви Київського патріархату
«Усіх святих землі української у Литві»
Голова –
Володимир Кулик
+37065515566
[email protected]
12.
Українська молодіжна асоціація «Зоря
Голова –
Тарас Іванець
+37067977727
[email protected]
https://www.facebook.com/uja.zoria/
13.
Громада українців
м. Каунас
Голова –
Віталіус Почема
+370 60340378
https://kub.lt
[email protected]
https://www.facebook.com/KUB2020/
14.
Громадська Організація «Український Центр Захисту Трудових Прав»
Директор -
Cергій Бедрига
+37064712811
[email protected]
www.centr-zahistu.lt
15.
Громадська організація
м. Шяуляй «Українська діаспора»


Голова організації –
Алла Банюлєнє
+37067671995
[email protected]
16.
Український інтеграційний центр «Мальва»
Голова –
Сергій Ахметов
+37066828323
[email protected]

 
Забезпечення культурних, соціальних, інформаційних, освітніх, мовних та політичних потреб українців

Українці Литви мають широкі можливості для реалізації своїх культурних, соціальних, інформаційних, освітніх, мовних та політичних потреб.

На Литовському національному радіо і телебаченні («LRT») щотижня транслюється телевізійна програма «Українська хвиля», передача «Ми з України», міжнародний медіапроєкт «Факти ЛРТ. Україна» (започатковані українськими журналістами Олегом та Оленою Головатенками); телепроєкт «Двері в Україну» на телеканалі «Look TV» (головний редактор Віктор Чернишук). З 2000 р. Церквою Пресвятої Трійці м. Вільнюса (УГКЦ) видається українською мовою щотижнева газета «Парафіяльне слово» (редактор - Василь Капкан, активіст Громади українців м. Вільнюс); функціонують веб-сайти Українського культурно-просвітницького центру «Родина» м. Клайпеда http://www.rodynaklaipeda.lt (підтримується, у т.ч. у рамках реалізації бюджетної програми 1401110), громадської організації «Український Центр Захисту Трудових Прав» www.centr-zahistu.lt; Асоціація прибалтійських українців м. Клайпеда видає також інформаційний бюлетень «Слово та голос». У червні 2022 року у Вільнюсі відкрився перший в країнах ЄС «Український центр», який одразу став важливим культурним осередком українства в столиці Литви.

При Центрі «Родина» м. Клайпеда діють Ансамбль української народної пісні «Рушничок», Молодіжний ансамбль «Калина». Існують також український ансамбль
м. Вісагінас «Калина», ансамбль «Веселка» громади українців «Карпати» м. Шяуляй, ансамбль Каунаського українського товариства «Мрія», ансамбль української народної пісні «Просвіт» м. Клайпеда.

За сприяння ПУ в Литві та за підтримки Міністерства освіти, науки та спорту Литви, у 2022 року у трьох державних литовських школах у мм.Клайпеда та Шяуляй відкриті українські класи та працевлаштовані вчителі з України, які тимчасово перебувають на території Литви.

Три приватні школи у мм.Вільнюс та Каунас отримали дозволи Міністерства освіти, науки та спорту Литви на викладання українською мовою, відповідно до навчальної програми України, а також на фінансування роботи українських вчителів з числа тимчасово переміщених осіб.

На території Литви функціонують суботні/недільні школи для дітей представників громади українців Литви та громадян України, які тимчасово перебувають на території Литви, зокрема у мм. Вільнюс, Каунас, Клайпеда та Вісагінас.

Громадські організації закордонних українців Литви беруть активну участь у підтримці України у боротьбі із російською агресією,  надають волонтерську допомогу ЗСУ та проводять громадські акції на підтримку України, європейської та євроатлантичної інтеграції нашої держави. Посольством, спільно з громадою українців Литви, регулярно проводяться заходи з нагоди Дня Соборності України, Дня Державного Прапора України та річниць Незалежності України, Дня Кримськотатарського Прапора, Дня Гідності та Свободи. Започатковано традицію встановлення пам’ятних хрестів на честь українських воїнів на Горі Хрестів, священному місці Литви поблизу м. Шяуляй, та пов’язання синьо-жовтих стрічок і покладання квітів у День захисника України (14 жовтня). Організовуються регулярні покази документальних та художніх фільмів щодо визначних подій в історії України; музичні фестивалі («Мости мистецтва», «Балтійський бриз»), Дні української культури, Дні українського кіно, День вишиванки, щорічні Міжнародні турніри з гандболу серед ветеранів на Кубок Посла України у Литовській Республіці та інші заходи за участі представників литовського політикуму, дипкорпусу, широких кіл литовської громадськості та ЗМІ.


Відомості про українські суботні/недільні школи, що функціонують при громадських організаціях закордонних українців  


Назва української суботньої/недільної школи 
(назва громадської організації закордонних українців, при якій функціонує школа)
Прізвище та ім’я керівника української суботньої/ недільної школи
Предмети, які викладаються у суботній/недільній школі
Контактна інформація 
(телефон, адреса, ел.пошта, 
веб-сторінка)
1.
Недiльна школа «Барвiнок»
(Каунаське українське товариство)
Олена Фомова
українська мова;
музика;
спів;
малювання.

м. Каунас, вул. Лакштінгалу, 22
(Lakstingalų g. 22, Kaunas)
+37068403200;
+37061600750;
[email protected]
 
2.
Українська недільна школа
(Український культурно-просвітницький центр «Родина»
м. Клайпеда)
Тимчасово відсутній
українознавство;
музика;
народно-прикладне мистецтво;
живопис.
м. Клайпеда, вул. Тілту, 8, 19
(Tiltu g. 8, 19, Klaipeda);
+37067510251;
+37060738056;
[email protected]
3.
Український гурток при Вісагінському центрі культури
(Товариство українців
м. Вісагінас)
Світлана Новікова
українська мова;
українська література;
історія.

м. Вісагінас,
вул. Вілтєс, 5
(Vilties g. 5, Visaginas);
+37064743281;
[email protected]

4.
Українська суботня школа у м.Вільнюс
Наталія Васильєва
українська мова;
українська література;
історія.

м. Вільнюс
вул. Шевченка, 31
[email protected]
+37067368673Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux