• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Звернення до Верховної Ради України міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби
Опубліковано 10 вересня 2021 року о 15:48

ЗВЕРНЕННЯ ДО ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ

 

Шановний пане голово!

Шановні народні депутати!

Шановні українці!


Президент  Володимир Зеленський проводить сміливу зовнішню політику.

Україна — активний гравець на світовій арені, який прагматично просуває свої інтереси, залишається відданим європейській та євроатлантичній інтеграції.

Кримська платформа та візит глави Української держави до США — це два сигнали світові, що Україна знову у грі. Ми не прохачі, не жертви, не бідні родичі. Україна - не жертва, Україна - це рятівник.

Наша держава створює нові альянси та активно формує нову архітектуру глобальної та регіональної безпеки. Кримська платформа, Люблінський трикутник з Польщею та Литвою, Асоційоване тріо з Грузією і Молдовою, Квадрига з Туреччиною — це абсолютно нові інструменти, завдяки яким Україна підкреслює свою лідерську роль і підвищує авторитет на світовій арені. 

СТРАТЕГІЯ

Вперше за 30 років з моменту відновлення незалежності наша держава отримала системний документ у сфері зовнішньої політики - Стратегію зовнішньополітичної діяльності.

Будемо відверті: у попередні три десятиліття Україна керувалась політичною кон’юнктурою.

Завдяки позиції Президента, зусиллям МЗС, найкращих експертів, науковців та аналітичних центрів тепер Україна має «Конституцію зовнішньої політики», за якою ми будемо жити. Вона допоможе державі набагато ефективніше рухатися вперед і досягати своїх цілей.

Наголошую – Стратегія зводить практично до нуля ризик зміни курсу держави через зміну політичних еліт чи політичну турбулентність.

КРИМСЬКА ПЛАТФОРМА

За ініціативи Президента Україна реалізувала історичну за своїм масштабом зовнішньополітичну ініціативу - Кримську платформу. Вперше за багато років питання Криму винесено на найвищий міжнародний рівень. Вперше у нас є реальний механізм, який веде до деокупації півострова. 

Учасники Платформи ухвалили декларацію, в якій зафіксували не лише тверду позицію щодо невизнання спроби анексії Криму, але і готовність разом з Україною протидіяти загрозам окупації, готовність до посилення санкційного режиму проти Росії.

Декларація Кримської платформи залишається відкритою для приєднання.

Кримська платформа почала працювати на трьох рівнях: урядовому, парламентському та експертному. Я дякую всім народним депутатам, які активно долучилися до наших зусиль. За вашої безпосередньої участі вже встановлені зв’язки з іншими парламентами для взаємодії в рамках Кримської платформи. Кримська платформа стане драйвером багатьох важливих національних рішень в Україні та за кордоном, які наближатимуть день деокупації Криму.

Я хочу дуже чітко відзначити, що битва за Крим - це битва за Україну.

Хто б що не казав, якими б іронічними не були посмішки скептиків, але якщо ми відмовимося від активної деокупації Криму - суверенної України не буде. Ми не складемо історичний іспит на зрілість, на здатність ефективно та безапеляційно захищати національні інтереси.

Саме тому деокупація півострова буде пріоритетом міжнародної діяльності України, моєї роботи та роботи Міністерства закордонних справ допоки ми не повернемо Крим. 

Крим - це тест, який визначає правила гри та майбутнє світового порядку у XXI сторіччі. Але відповідь на запитання: «Що буде вирішувати долю країн та мільйонів людей - груба військова сила чи глобальна співпраця?» - мають дати не лише в Києві, але й в інших столицях світу. І цю відповідь ми можемо отримати разом з вами - народними обранцями.

Сьогодні Росія системно порушує права людини в Криму. Російські каральні органи проводять незаконні обшуки, ув’язнюють членів кримськотатарської громади та активістів.

Реакція Москви свідчить, що Кримська платформа несе реальну загрозу намірам Росії продовжувати окупацію. Кремль вдався до прямої помсти та залякувань. Такі емоційні дії Росії підтверджують моральну поразку Москви, а кількість учасників Кримської платформи - поразку її дипломатії.

З моменту затримання Нарімана Джеляла та інших представників кримськотатарського народу, ми активно працюємо над негайним звільненням заручників і всіх бранців Кремля. Біль і страждання наших співвітчизників, їхніх родин - це вкрай важко. Але Росії не вдасться нас залякати чи зупинити. 

Шановні народні депутати, Кримська платформа - це беззаперечна перемога України. 

ЩОДО ВІЗИТУ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ДО США

Вперше візит Президента України до США був настільки комплексним та результативним. Це не був “візит ввічливості”. Це безпосередня реалізація нашої зовнішньополітичної стратегії.

На найвищому рівні США чітко заявили, що не залишать Україну сам на сам з російською агресією. На практиці це означає більш активне залучення Вашингтона до процесу мирного врегулювання російсько-українського збройного конфлікту та зміцнення обороноздатності нашої держави. Сполучені Штати також цілковито підтримують створення і подальшу роботу Кримської платформи.

Вже незабаром відбудеться засідання оновленої й підсиленої Комісії стратегічного партнерства між нашими країнами, яка не засідала 3 роки, під головуванням міністра закордонних справ України та державного секретаря США. Це конкретний інструмент отримання підтримки США у сфері безпеки, оборони та інвестицій до України. 

Резюмуючи - відносини України та Сполучених Штатів після візиту президента Зеленського знаходяться у найвищій точці за багато років. І це не кінець роботи, а початок якісно нового етапу. Ми вже активно працюємо над втіленням десятків амбітних домовленостей, досягнутих у Вашингтоні.  

Дипломати сподіваються на конструктивну співпрацю із парламентом. Цілі зовнішньополітичної стратегії України та нові завдання українсько-американського партнерства будуть реалізовані лише за умови скоординованої роботи всіх гілок влади.

Все, що зараз відбувається у нашій зовнішній політиці, це не окремі акції, а планова системна робота. Україна формує пояс свободи, процвітання та безпеки навколо своїх кордонів. Ми діємо сміливо та проактивно, тому що ніхто не захищатиме Україну краще, ніж ми самі.

Дипломатія, армія, народ - ось формула стійкості України у світі.

Ми зараз багато речей робимо вперше і буду відвертим - це особливий драйв, але це дуже важко. Справжня суб'єктність полягає не лише в тому, щоб позицію нашої країни почули на міжнародній арені. Справжня суб’єктність у тому, що зовнішня політика створює для України нові можливості. Можливості не для політиків. Можливості для українців – можливості почуватися у безпеці, пишатися своєю країною, розвивати бізнес, розкривати економічний і культурний потенціал.

І наостанок: Стратегія зовнішньополітичної діяльності України також передбачає зміцнення інституційної спроможності дипломатичної служби. Ми довели, що даємо важливі результати, тому прошу вас підтримати МЗС під час розгляду бюджету на 2022 рік. Я не прошу вас просто дати нам грошей. Я прошу вигідно інвестувати їх у захист українських інтересів у світі.

Шановні народні депутати, у міжнародних відносинах кожен з нас, незалежно від внутрішньополітичних уподобань, має завжди займати державницьку позицію. Україна - єдина і має говорити зі світом єдиним голосом. Я вдячний тим з вас, хто поділяє цей підхід і не використовує міжнародні відносини для спекуляцій. Разом дипломати і парламентарі можуть досягати більшого ніж окремо. Міністерство закордонних справ завжди до ваших послуг, коли йдеться про захист національних інтересів, громадян та бізнесу у світі.


Дякую за увагу! 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux