• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Прес-реліз Посольства України в Литві з нагоди 30-тої річниці аварії на Чорнобильській АЕС
Опубліковано 26 квітня 2016 року о 09:22

ПОСОЛЬСТВО  УКРАЇНИ  В  ЛИТОВСЬКІЙ   РЕСПУБЛІЦІ

26 квітня 2016 р.

30 років тому вогонь Чорнобильської катастрофи обпалив землю України та ввійшов в історію як найбільша техногенна катастрофа ХХ століття.

Унаслідок чорнобильського вибуху в Україні було забруднено радіацією 2293 населені пункти, розташовані на територіях 77 районів 12 областей.

На цей час в Україні налічується 1 млн. 961 тис. 904 громадян, що мають статус постраждалих від Чорнобильської катастрофи, у тому числі 109 тис. інвалідів і 419 тис. дітей. Понад 35 тис. родин одержують пільги через втрату годувальника, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою.

Ці цифри свідчать не лише про ступінь пережитих народом потрясінь, а й також про необхідність надання адекватної соціальної та медичної допомоги потерпілим.

Чорнобильська катастрофа порушила нормальну життєдіяльність і виробництво в багатьох регіонах, призвела до зниження виробництва електроенергії для потреб економіки, істотні збитки було завдано сільськогосподарським і промисловим об'єктам, постраждали лісові масиви і водне господарство.

Президент України оголосив в Україні 2016 рік Роком вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пам’яті жертв Чорнобильської катастрофи.

На даний час Чорнобильська АЕС зупинена, виконуються роботи із зняття станції з експлуатації, на промисловому майданчику зведено об’єкти поводження з радіоактивними відходами, будується сховище відпрацьованого ядерного палива,  активно ведеться спорудження нового безпечного конфайнмента, який надійно ізолює зруйнований енергоблок Чорнобильської АЕС від навколишнього середовища.

Наступним, остаточним етапом подолання наслідків Чорнобильської катастрофи має стати створення інфраструктури для переробки нестабільних конструкцій та їх демонтаж, видалення паливомістких матеріалів з об’єкта «Укриття» і їх надійне захоронення.

У період триваючої збройної агресії Росії проти України підтримка з боку світового співтовариства набуває особливого значення. Руйнівний вплив на довкілля в результаті російської агресії може спричинити ще одну екологічну катастрофу на Донбасі, за збитками та масштабами, можливо, співмірну наслідкам вибуху на Чорнобильській АЕС.

Затоплення шахт терористами призвело до отруєння питної води, ґрунту, флори і фауни регіону.  Очевидними є втрати біорізноманіття в регіоні, значними є загрози для тваринного та рослинного світів. Вибухи і обстріли російськими найманцями чутливої виробничої інфраструктури призводять до надзвичайних екологічних ситуацій в регіоні, у т.ч. у зв’язку з викидом в атмосферу небезпечних хімічних, радіоактивних та біологічних речовин.

У цей критичний для України момент, світова спільнота не має права на зволікання з питань пошуку комплексних відповідей як на виклики Чорнобиля, так і, в ширшому сенсі, на виклики для довкілля, спричинені російською збройною агресією.

            Україна високо цінує постійну підтримку з боку ООН, ОБСЄ та ЄС зусиль нашої країни, спрямованих на залучення міжнародної допомоги для подолання наслідків Чорнобильської катастрофи та повернення до повноцінного життя на постраждалих територіях.

З метою вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пам'яті жертв Чорнобильської катастрофи, а також консолідації міжнародної допомоги в Україні проводиться низка міжнародних заходів, зокрема:

- Міжнародний форум «Уроки Чорнобиля – для ядерної безпеки світу» на базі Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут» (21-23 квітня ц.р.);

- засідання Асамблеї донорів Рахунку ядерної безпеки (25 квітня ц.р.);

- донорська Конференція зі збору додаткових коштів, необхідних для завершення будівництва сховища відпрацьованого ядерного палива (25 квітня ц.р.);

- заходи високого рівня на майданчику Чорнобильської АЕС за участі керівництва України (26 квітня ц.р.).

З дня катастрофи минуло вже 30 років, але ми з вдячністю згадуємо тих людей, які першими увійшли до ядерного пекла, щоб ціною власного життя захистити людство від ядерної катастрофи.

Серед тих, хто допомагав Україні у подоланні наслідків аварії, були й громадяни Литви. Це не тільки ліквідатори аварії, які працювали безпосередньо у зоні відчуження. Багато литовських родин одразу після катастрофи запросили на оздоровлення і відпочинок дітей з постраждалих районів та надавали інші види допомоги.

Усім їм велика подяка і пошана.

 

                                        Посольство України в Литовській Республіці

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux